Ota-onalar IT sohasini farzandlari uchun istiqbolli deb biladi
Ota-onalar farzandlari uchun qaysi kasblarni istiqbolli deb bilishadi? Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, ota-onalarning 24 foizi farzandlarini kelajakda axborot texnologiyalari sohasida ishlashini istaydi. IT sohasi mashhurlik bo‘yicha ikkinchi o‘rinda turibdi.
Iqtisodiyot va boshqaruv sohasida ishlashni xohlovchi ota-onalar esa biroz kamroq – 22 foiz. Bundan tashqari, ota-onalar orasida odamlar bilan ishlashga oid kasblar, masalan, psixolog, o‘qituvchi va HR-menejer kabi mutaxassisliklar ham talabgir bo‘lib qolmoqda (20 foiz).
Biroq, media sohasida ishlash ko‘pchilik ota-onalarda katta qiziqish uyg‘otmaydi. So‘rovda qatnashganlarning atigi 7 foizi farzandlarining bloger, model yoki strimer bo‘lishini istashini bildirgan.
Eng kam talab qilinadigan kasblar esa ijodiy sohalarga tegishli: aktyor, rassom va musiqachi bo‘lishni xohlovchi ota-onalar ulushi bor-yo‘g‘i 4 foizni tashkil etadi. Hayvonlar va tabiat bilan bog‘liq kasblar (veterinar, ekolog, kinolog) esa bundan ham kam qiziqish bilan tilga olinadi – atigi 2 foiz.
Shuningdek, ota-onalarning hammasi ham IT sohasi bo‘yicha yetarli ma’lumotga ega emas. So‘rovda qatnashganlarning faqat 9 foizi dasturchi yoki IT mutaxassislarining vazifalarini aniq bilishini aytgan.
37 foizi esa bu borada aniq tasavvurga ega emasligini tan olgan. Shunga qaramay, aksariyat ota-onalar IT sohasi barqaror daromad va yuqori talabni ta’minlashiga ishonadi.

Родители считают IT-сферу перспективной для своих детей
По результатам исследования, 24% родителей хотят, чтобы их дети в будущем работали в сфере информационных технологий. IT-сфера занимает второе место по популярности.
Родителей, желающих, чтобы их дети работали в области экономики и управления, немного меньше – 22%. Кроме того, среди родителей востребованы профессии, связанные с работой с людьми, например, психолог, учитель и HR-менеджер (20%).
Однако работа в медиа-сфере вызывает у большинства родителей небольшой интерес. Только 7% участников опроса выразили желание, чтобы их дети стали блогерами, моделями или стримерами.
Наименее востребованные профессии относятся к творческим сферам: доля родителей, желающих, чтобы их дети стали актёрами, художниками или музыкантами, составляет всего 4%. Профессии, связанные с животными и природой (ветеринар, эколог, кинолог), вызывают ещё меньший интерес – всего 2%.
Также не все родители обладают достаточной информацией о сфере IT. Только 9% участников опроса заявили, что точно знают обязанности программистов или IT-специалистов.
37% признали, что не имеют чёткого представления об этом. Тем не менее, большинство родителей верят, что IT-сфера обеспечивает стабильный доход и высокий спрос.