Suriya prezidenti Ahmad ash-Shar’a AQSH poytaxti Vashingtonga rasmiy tashrif bilan keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Suriya davlat axborot agentligi SANA xabar berdi. Ushbu tashrif Suriya mustaqillikka erishgan 1946-yildan buyon mamlakat rahbari tomonidan AQSHga amalga oshirilgan ilk rasmiy safar sifatida tarixda qayd etildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ahmad ash-Shar’a 10-noyabr kuni Oq uyda AQSH prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuv o‘tkazadi. Muzokaralar davomida ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish, xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda mintaqadagi terrorizmga qarshi kurash masalalari muhokama qilinadi.
Tashrif oldidan Vashington va Damashq o‘rtasidagi munosabatlarda iliqlik kuzatilgani ta’kidlanmoqda. Xususan, 7-noyabr kuni AQSH ma’muriyati Ahmad ash-Shar’aga nisbatan avval qo‘llangan shaxsiy sanksiyalarni bekor qildi.
Shuningdek, BMT Xavfsizlik Kengashi ham Suriya prezidentiga qarshi xalqaro cheklovlarni olib tashlash bo‘yicha qaror qabul qildi. Tahlilchilarning fikricha, ushbu tashrif Suriya va AQSH o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarni tiklash yo‘lida muhim qadam bo‘lishi mumkin.
Ayrim xalqaro ekspertlar buni «o‘zaro ishonchni tiklash yo‘lidagi ramziy harakat» sifatida baholamoqda. Uchrashuv natijasida ikki davlat nafaqat siyosiy aloqalarni yaxshilash, balki iqtisodiy hamkorlik va gumanitar yordam sohalarida ham yangi imkoniyatlarni ochishi kutilmoqda.

Президент Сирии начал свой первый официальный визит в США
Президент Сирии Ахмад аш-Шара прибыл с официальным визитом в столицу США Вашингтон. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило сирийское государственное информационное агентство SANA. Этот визит вошел в историю как первый официальный визит главы страны в США с момента обретения Сирией независимости в 1946 году.
По данным, 10 ноября Ахмад аш-Шара проведет встречу в Белом доме с президентом США Дональдом Трампом. В ходе переговоров будут обсуждаться вопросы вывода политических и экономических отношений между двумя странами на новый уровень, укрепления сотрудничества в области безопасности, а также борьба с терроризмом в регионе.
Отмечается, что перед визитом наблюдается потепление отношений между Вашингтоном и Дамаском. В частности, 7 ноября администрация США отменила ранее введенные персональные санкции против Ахмада аш-Шары.
Кроме того, Совет Безопасности ООН принял решение об отмене международных ограничений в отношении президента Сирии. По мнению аналитиков, этот визит может стать важным шагом на пути восстановления дипломатических отношений между Сирией и США.
Некоторые международные эксперты оценивают это как «символический шаг на пути восстановления взаимного доверия». По итогам встречи ожидается, что две страны не только улучшат политические связи, но и откроют новые возможности в сферах экономического сотрудничества и гуманитарной помощи.