Toshkent viloyatida internet orqali fuqarolarni aldash bilan shug‘ullangan kiberguruh faoliyati fosh etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ichki ishlar bosh boshqarmasi axborot berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Telegram va Instagram orqali "limitlash xizmati"ni taklif qilgan to‘rt nafar shaxs 600 ga yaqin fuqarodan umumiy hisobda 1 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ni firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritgan.
2005 yilda tug‘ilgan B.N. ismli shaxs va uning sheriklari mikromoliya tashkilotlaridan olingan kredit limitlarini naqd pulga aylantirib berishni va’da qilib, fuqarolarning ishonchiga kirgan.
Ular o‘zlari tashkil qilgan firma orqali onlayn savdo platformalarida operatsiyalarni amalga oshirib, mablag‘larni o‘z manfaatlariga yo‘naltirgan. Ichki ishlar organlari tomonidan olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida mazkur guruhning noqonuniy faoliyatiga chek qo‘yildi.
Hozirda gumonlanuvchilarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi "a" bandi (firibgarlik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Gumonlanuvchilar hibsga olingan bo‘lib, tergov jarayonida yetkazilgan zararni qoplash va boshqa ishtirokchilarni aniqlash bo‘yicha ishlar davom etmoqda.

В Ташкенте задержана группа, обманувшая более 600 граждан
В Ташкентской области раскрыта деятельность кибергруппы, занимавшейся обманом граждан через интернет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Главном управлении внутренних дел. По данным, четыре человека, предлагая через Telegram и Instagram услугу "лимитирования", обманным путем получили от около 600 граждан свыше 1 миллиарда сумов.
Лицо по имени Б.Н., родившееся в 2005 году, и его сообщники, обещая обналичить кредитные лимиты, взятые в микрофинансовых организациях, завоевали доверие граждан.
Они через созданную ими фирму осуществляли операции на онлайн торговых платформах, направляя средства в своих интересах. В результате оперативных мероприятий, проведённых органами внутренних дел, деятельность данной группы была пресечена.
В настоящее время в отношении подозреваемых возбуждено уголовное дело по статье 168, часть 4, пункт "а" Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество). Подозреваемые задержаны, в ходе следствия продолжаются работы по возмещению причинённого ущерба и выявлению других участников.