Atirau aeroportida yolg‘on tahdid parvozlarni to‘xtatdi
Qozog‘istonning Atirau xalqaro aeroportida 8-noyabr kuni g‘aroyib voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir yo‘lovchi qo‘l yukida bomba borligini aytib, hazillashgan. Ushbu holat aeroportda xavfsizlik choralari kuchaytirilishiga sabab bo‘ldi va parvozlar vaqtincha to‘xtatildi.
Aeroport xodimlari darhol barcha yo‘lovchilarni evakuatsiya qilib, hududni o‘rab olishdi. Favqulodda xizmatlar, jumladan, politsiya, pirotexniklar va qutqaruvchilar tezkorlik bilan voqea joyiga yetib kelib, yuklarni tekshirishdi.
O‘tkazilgan tekshiruv natijasida tahdid yolg‘onligi aniqlandi va aeroport o‘z ishini davom ettirdi. Hech kim jarohat olmadi, biroq bir necha reysning parvozi kechiktirildi.
Qozog‘iston transport politsiyasi matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, bu holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 273-moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Mazkur modda terrorchilik harakati haqida yolg‘on ma’lumot tarqatishni nazarda tutadi.
Politsiya bergan bayonotda aytilishicha, aeroport faoliyati odatiy holatga qaytgan. Qurbonlar yoki jabrlanganlar yo‘q.

Аэропорт Атырау остановил полеты из-за ложной угрозы
В международном аэропорту Атырау в Казахстане 8 ноября произошёл необычный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Один из пассажиров пошутил, заявив, что у него в ручной клади бомба. Этот случай привёл к усилению мер безопасности в аэропорту и временной приостановке рейсов.
Сотрудники аэропорта немедленно эвакуировали всех пассажиров и оцепили территорию. Экстренные службы, включая полицию, пиротехников и спасателей, оперативно прибыли на место происшествия и проверили багаж.
По результатам проверки угроза оказалась ложной, и аэропорт возобновил свою работу. Никто не пострадал, однако несколько рейсов были задержаны.
По информации пресс-службы транспортной полиции Казахстана, по данному инциденту возбуждено уголовное дело по статье 273 Уголовного кодекса. Эта статья предусматривает ответственность за распространение заведомо ложной информации о террористическом акте.
В заявлении полиции говорится, что деятельность аэропорта вернулась в обычный режим. Жертв и пострадавших нет.