Germaniya poytaxtida ro‘y bergan ushbu voqea tarixiy hodisa sifatida qayd etildi. Tug‘ruq sentyabr oyining oxirida mamlakatning yirik tibbiyot muassasalaridan biri — “Sharite” klinikasida amalga oshirilgan.
Jamoaviy jarayon bo‘lgan bu tug‘ruqda 25 nafar shifokor ishtirok etdi. Ayol uch qiz va ikki o‘g‘ilni dunyoga keltirgan.
Tug‘ruq kesarcha kesish yo‘li bilan o‘tkazilib, ona va chaqaloqlarning sog‘lig‘i yaxshi ekani ma’lum qilindi. Hozirda ular shifokorlar nazorati ostida bo‘lib, tez orada uylariga chiqarilishi rejalashtirilgan.
“Sharite” mutaxassislarining ta’kidlashicha, besh nafar egizakning tug‘ilishi juda kam uchraydigan holat bo‘lib, tabiiy yo‘l bilan bunday homiladorlik 50 milliondan faqat bir holatda yuz beradi. Klinikaning akusherlik bo‘limi rahbari Volfgang Xenrix ushbu jarayonni katta mas’uliyat talab qiladigan tibbiy sinov sifatida baholadi.
Bu nafaqat jismoniy, balki jamoaviy mehnatni ham talab qiladigan jarayon ekanini alohida ta’kidladi. Shuningdek, Germaniyada bolali oilalarga davlat tomonidan moddiy yordam ko‘rsatiladi.
“Kindergeld” deb ataluvchi bola nafaqasi tizimi orqali har oy ota-onalarga to‘lovlar amalga oshiriladi. 2024-yilgi me’yorlarga ko‘ra, birinchi va ikkinchi bola uchun 219 yevro, uchinchi bola uchun 225 yevro, to‘rtinchi va undan keyingi har bir bola uchun 250 yevro miqdorida nafaqa beriladi.
Ushbu to‘lov bola 18 yoshga to‘lguniga qadar davom etadi, agar bola o‘qishni davom ettirayotgan yoki ish izlayotgan bo‘lsa, nafaqa 21 yoshgacha uzaytirilishi mumkin. Berlindagi ushbu tug‘ruq nafaqat tibbiy yutuq, balki Germaniyada oilalarga qaratilgan e’tibor va yordamning yorqin namunasi sifatida ham e’tirof etilmoqda.

В Берлине женщина родила пятерых близнецов
Это событие, произошедшее в столице Германии, было отмечено как исторический факт. Роды состоялись в конце сентября в одной из крупнейших медицинских учреждений страны — клинике «Шарите».
В этом коллективном процессе родов участвовали 25 врачей. Женщина родила троих девочек и двоих мальчиков.
Роды были проведены путем кесарева сечения, и было сообщено, что здоровье матери и новорожденных хорошее. В настоящее время они находятся под наблюдением врачей, и планируется, что вскоре их выпишут домой.
По словам специалистов «Шарите», рождение пятерых близнецов — очень редкий случай, и естественная беременность с таким исходом происходит только в одном случае на 50 миллионов. Руководитель акушерского отделения клиники Вольфганг Хенрих оценил этот процесс как медицинское испытание, требующее большой ответственности.
Он особо подчеркнул, что это процесс, требующий не только физических, но и коллективных усилий. Кроме того, в Германии семьям с детьми оказывается материальная поддержка со стороны государства.
Через систему детских пособий, называемую «Kindergeld», ежемесячно производятся выплаты родителям. Согласно нормам 2024 года, на первого и второго ребенка выплачивается по 219 евро, на третьего — 225 евро, а на четвертого и последующих детей — по 250 евро.
Эти выплаты продолжаются до достижения ребенком 18 лет, а если ребенок продолжает обучение или ищет работу, пособие может быть продлено до 21 года. Эти роды в Берлине признаются не только медицинским достижением, но и ярким примером внимания и поддержки семей в Германии.