Japarov: Qirg‘izistonda davlat to‘ntarishlari davri tugadi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov mamlakatda siyosiy beqarorlik va davlat to‘ntarishlariga o‘rin qolmaganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, hozirgi kunda davlat tizimi mustahkam, xalq esa kimni qo‘llab-quvvatlashni yaxshi biladi. Bu haqda Kabar.kg xabar berdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Qirg‘izistonda endi davlat to‘ntarishlari bo‘lmaydi. U bunga uchta asosiy sababni keltirdi: birinchidan, hukumat bunga yo‘l qo‘ymaydi.
Ikkinchidan, avvalgidek zaif davlat endi yo‘q, Qirg‘iziston kuchli davlatga aylangan. Uchinchidan, xalq kim hokimiyatda bo‘lishi kerakligini va kim haqiqatan ishlayotganini anglab yetgan.
Shu bilan birga, Japarov jamiyatda hali ham ayrim fitnachi guruhlar mavjudligini qayd etdi. Ularning maqsadi — xalqni chalg‘itish, vaziyatni beqaror ko‘rsatish va o‘z manfaatlarini himoya qilishdir.
Prezident bunday harakatlarni qoralab, bu guruhlar tarkibida avval davlat resurslarini suiste’mol qilgan korrupsiyachilar, mol-mulki musodara qilingan shaxslar va hokimiyatdan chetlatilgan sobiq amaldorlar borligini ta’kidladi. Ularning o‘ch olish rejalari esa amalga oshmasligini qat’iy ta’kidladi.
Japarovning fikricha, Qirg‘izistonda endi faqat mehnat orqali yutuqqa erishish mumkin. Hokimiyatni esa ko‘cha mitinglari orqali emas, balki saylov orqali qo‘lga kiritish kerak.
U shunday dedi: “Bundan buyon to‘ntarishni faqat tushingizda ko‘rasiz. Talonchilik va hokimiyat uchun kurashish davri tugadi.
Yangi Qirg‘iziston tinchlik va qonun ustuvorligiga asoslangan davlat bo‘ladi.” Eslatib o‘tamiz, Qirg‘iziston so‘nggi 20 yil ichida uch marta davlat to‘ntarishini boshdan kechirgan. 2005-yilda Asqar Akayev, 2010-yilda Kurmanbek Bakiyev va 2020-yilda Sooronbay Jeenbekov hokimiyatdan chetlatilgan edi.
Bu jarayonlar mamlakat iqtisodiyoti va ijtimoiy hayotiga jiddiy zarar yetkazgani ma’lum. Ammo Japarovning so‘zlariga ko‘ra, bugungi Qirg‘iziston bunday siyosiy beqarorlikka yo‘l qo‘ymaydi.
Davlat institutsiyalari kuchaygan, xalq esa endi o‘z taqdirini saylov orqali hal qilish darajasiga yetgan.

Жапаров: В Кыргызстане эпоха государственных переворотов закончилась
Президент Кыргызстана Садыр Джапаров подчеркнул, что в стране больше нет места политической нестабильности и государственным переворотам. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в настоящее время государственная система устойчива, а народ хорошо знает, кого поддерживать. Об этом сообщает Kabar.kg.
По словам президента, в Кыргызстане больше не будет государственных переворотов. Он назвал три основные причины этого: во-первых, правительство не допустит этого.
Во-вторых, больше нет слабого государства, как раньше, Кыргызстан стал сильным государством. В-третьих, народ осознал, кто должен быть у власти и кто действительно работает.
Вместе с тем Джапаров отметил, что в обществе все еще существуют некоторые провокационные группы. Их цель — отвлечь народ, показать ситуацию нестабильной и защитить свои интересы.
Президент осудил такие действия и подчеркнул, что в составе этих групп находятся ранее злоупотреблявшие государственными ресурсами коррупционеры, лица, имущество которых было конфисковано, и бывшие чиновники, отстранённые от власти. Он категорически заявил, что их планы мести не осуществятся.
По мнению Джапарова, в Кыргызстане теперь можно добиться успеха только трудом. Власть же нужно получать не через уличные митинги, а через выборы.
Он сказал: «Отныне перевороты вы будете видеть только в своих снах. Эпоха грабежей и борьбы за власть закончилась.
Новый Кыргызстан будет государством, основанным на мире и верховенстве закона.»
Напомним, что Кыргызстан за последние 20 лет пережил три государственных переворота. В 2005 году был свергнут Аскар Акаев, в 2010 году — Курманбек Бакиев, а в 2020 году — Сооронбай Жээнбеков.
Известно, что эти процессы нанесли серьёзный ущерб экономике и социальной жизни страны. Однако, по словам Джапарова, сегодняшний Кыргызстан не допустит такой политической нестабильности.
Государственные институты укрепились, а народ достиг уровня, когда может решать свою судьбу через выборы.