BBC bosh direktori Tim Deyvi Donald Trampning nutqi bilan bog‘liq mojarolar tufayli iste’fo berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Daily Mail xabar berdi. Tim Deyvi bilan birga, BBCning yangiliklar bo‘limi rahbari Debora Terness ham o‘z lavozimini tark etdi.
Mojaroga 2021 yil 6 yanvarda Donald Trampning nutqidan olingan lavhalarning BBCning Panorama dasturida noto‘g‘ri tahrir qilinishi sabab bo‘ldi. Ushbu tahrir natijasida Tramp go‘yoki o‘z tarafdorlarini Kapitoliyga borib, "bor kuch bilan kurashishga" chaqirgandek ko‘rsatilgan.
Tim Deyvi mazkur xatolar uchun to‘liq mas’uliyatni o‘z zimmasiga olganini ta’kidladi. Donald Tramp esa Truth Social platformasida Tim Deyvining iste’fosini olqishlab, uni "juda nohaq inson" deb atadi.

Руководитель BBC ушел в отставку из-за скандала с речью Трампа
Генеральный директор BBC Тим Дейви ушел в отставку из-за скандала, связанного с речью Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Daily Mail. Вместе с Тимом Дейви свою должность покинула также глава новостного отдела BBC Дебора Тернесс.
Скандал возник из-за неправильного монтажа кадров с речью Дональда Трампа 6 января 2021 года в программе Panorama на BBC. В результате монтажа Трамп якобы призывал своих сторонников идти к Капитолию и "бороться изо всех сил".
Тим Дейви подчеркнул, что полностью берет на себя ответственность за эти ошибки. Дональд Трамп на платформе Truth Social приветствовал отставку Тима Дейви, назвав его "очень несправедливым человеком".