AQSh Senati hukumat faoliyatini tiklash va 40 kun davom etgan ish to‘xtashiga barham berish maqsadida qonun loyihasini ma’qulladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda CNN xabar bermoqda. Ushbu kelishuvni amalga oshirish uchun sakkiz nafar demokrat-senatorning roziligi talab qilingan.
Senatorlar federal xodimlarning avvalgi lavozimlariga qaytarilishi kafolatlangan shartlarni qo‘llab-quvvatladi. Qonun loyihasi byudjetning bir qismini moliyalashtirish imkonini beradi, qolgan idoralar esa 2026-yil 30-yanvarigacha mablag‘ oladi.
Bu haqda Politico nashri ma’lum qilgan. Demokratlar o‘z ovozlari evaziga Tramp ma’muriyatidan Obamacare soliq imtiyozlarini uzaytirish masalasida dekabr oyida Senatda ovoz berilishi bo‘yicha va’da olishdi.
Senat vakili Jon Tyunning so‘zlariga ko‘ra, 40 kunlik tanaffusdan so‘ng ish to‘xtashiga barham berish imkoniyati yuzaga keldi. CNN ta’kidlashicha, ovoz berish muvaffaqiyatli o‘tganiga qaramay, istalgan senator qonun loyihasining qabul qilinishini bir necha kunga kechiktirib yuborishi mumkin.

Сенат США договорился восстановить работу правительства
Сенат США одобрил законопроект с целью возобновления работы правительства и прекращения 40-дневной приостановки деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает CNN. Для реализации этого соглашения потребовалось согласие восьми демократов-сенаторов.
Сенаторы поддержали условия, гарантирующие возвращение федеральных служащих на прежние должности. Законопроект позволит финансировать часть бюджета, остальные учреждения получат средства до 30 января 2026 года.
Об этом сообщает издание Politico. Демократы в обмен на свои голоса получили обещание от администрации Трампа провести голосование в Сенате в декабре по вопросу продления налоговых льгот Obamacare.
По словам представителя Сената Джона Тью, появилась возможность положить конец приостановке работы после 40-дневного перерыва. CNN отмечает, что несмотря на успешное голосование, любой сенатор может задержать принятие законопроекта на несколько дней.