Rossiya gazining O‘zbekistonga tranziti oshiriladi
Qozog‘istonning QazaqGaz gaz transport kompaniyasi 2025-yilda Rossiya gazining O‘zbekistonga tranziti hajmi 6 milliard kubometrga yetishi kutilayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2024-yilda bu ko‘rsatkich 5,6 milliard kubometrni tashkil etishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda «Kazinform» xabar berdi.
Rossiyadan O‘zbekistonga gaz tranziti 2023-yilda boshlangan bo‘lib, bu jarayon uchun «Markaziy Osiyo – Markaz» gaz quvuri ishlatilmoqda. «Intergaz Markaziy Osiyo» kompaniyasining ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur quvurda ta’mirlash ishlari amalga oshirilgan va aniqlangan 10 mingdan ortiq nuqsonlardan 6 mingtasi bartaraf etilgan.
Hozirda har kuni Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga 178 million kubometr gaz yetkazib berilmoqda. Kelgusida ushbu tranzit hajmini yiliga 11 milliard kubometrga yetkazish rejalashtirilgan.
«Intergaz Markaziy Osiyo» kompaniyasi bu o‘sish sur’atiga mos ravishda infratuzilmani takomillashtirish bo‘yicha ish olib borayotganini ta’kidladi. 2023-yil oktabr oyining boshiga kelib, O‘zbekiston xorijdan umumiy qiymati 932,3 million dollarlik gaz import qilgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 29,7 foizga kamaygan. Shu bilan birga, mamlakat gaz eksport hajmini 546,2 million kubometrga yetkazib, yillik o‘sish sur’ati 15,4 foizni tashkil etdi.

Транзит российского газа в Узбекистан будет увеличен
Казахстанская газотранспортная компания QazaqGaz сообщила, что в 2025 году объем транзита российского газа в Узбекистан ожидается на уровне 6 миллиардов кубометров. Об этом сообщает Zamin.uz.
В 2024 году этот показатель планируется на уровне 5,6 миллиарда кубометров. Об этом сообщает «Kazinform».
Транзит газа из России в Узбекистан начался в 2023 году, для этого используется газопровод «Центральная Азия – Центр». По данным компании «Intergaz Central Asia», на данном трубопроводе проведены ремонтные работы, и из более чем 10 тысяч выявленных дефектов устранено 6 тысяч.
В настоящее время ежедневно через Казахстан в Узбекистан поставляется 178 миллионов кубометров газа. В дальнейшем планируется увеличить объем транзита до 11 миллиардов кубометров в год.
Компания «Intergaz Central Asia» отметила, что в соответствии с темпами роста ведутся работы по совершенствованию инфраструктуры. По состоянию на начало октября 2023 года Узбекистан импортировал газа на общую сумму 932,3 миллиона долларов.
Этот показатель снизился на 29,7% по сравнению с прошлым годом. При этом объем экспорта газа из страны достиг 546,2 миллиона кубометров, что соответствует годовому темпу роста в 15,4%.