Mali shimolida bloger Mariam Sisse o‘ldirildi
Mali shimolida taniqli TikTok blogeri Mariam Sisse o‘z faoliyati sababli qurbon bo‘ldi, deb xabar bermoqda SCMP nashri. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tonka shahrida istiqomat qilgan va 90 mingdan ortiq obunachiga ega bo‘lgan yosh bloger jangarilar guruhi tomonidan o‘g‘irlab ketilgan. Keyinchalik uning qatl etilgani ma’lum bo‘ldi.
Sissening oilasi va mahalliy manbalar ham ushbu ma’lumotni tasdiqladi. Aytilishicha, Mariam Sisse hududdagi voqealarni suratga olib, ular haqida ijtimoiy tarmoqlarda ma’lumot tarqatgani uchun jangarilar nishoniga aylangan.
Shuningdek, bloger TikTok orqali Mali armiyasiga ma’lumot yetkazganlikda gumon qilingan. Ushbu voqea mamlakatda blogerlar xavfsizligi va so‘z erkinligi masalalarini yana bir bor dolzarb muammoga aylantirdi.
Mahalliy aholi ijtimoiy tarmoqlarda jurnalistlar va kontent yaratuvchilarni himoya qilish uchun qat’iy choralar ko‘rishni talab qilmoqda.

В северном Мали был убит блогер Мариам Сиссе
В северном Мали известная блогер TikTok Мариам Сиссе стала жертвой своей деятельности, сообщает издание SCMP. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным, молодая блогер, проживавшая в городе Тонка и имевшая более 90 тысяч подписчиков, была похищена группой боевиков. Позже стало известно, что её казнили.
Семья Сиссе и местные источники также подтвердили эту информацию. Сообщается, что Мариам Сиссе стала целью боевиков за то, что снимала события в регионе и распространяла информацию о них в социальных сетях.
Кроме того, блогер подозревалась в передаче информации армии Мали через TikTok. Этот инцидент вновь поставил вопросы безопасности блогеров и свободы слова в стране на повестку дня.
Местные жители требуют принять решительные меры для защиты журналистов и создателей контента в социальных сетях.