Ma’lumotlarga ko‘ra, shahar ikki hafta ichida suv ta’minotisiz qolishi xavfi ostida. Eron Prezidenti Mas’ud Pezeshkian bu vaziyatni “milliy darajadagi favqulodda holat” deb ta’rifladi.
Shaharni suv bilan ta’minlovchi muhim inshootlardan biri — Amir Kabir suv ombori bugungi kunda atigi 8 foiz quvvatda ishlamoqda. Omborda faqatgina 14 million kub metr suv qolgan, bu esa o‘tgan yilgi 86 million kub metr ko‘rsatkichdan ancha past.
Yog‘ingarchilikning kamayishi va qurg‘oqchilik yer osti suv manbalarining ham qurib qolishiga olib kelmoqda. Tehron aholisi kuniga 3 million kub metr suvga muhtoj, ammo ayrim tumanlarda suv ta’minoti allaqachon cheklangan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, agar yog‘ingarchilik davom etmasa va favqulodda choralar ko‘rilmasa, poytaxt aholisi evakuatsiya qilinishi mumkin. Taxminlarga ko‘ra, bu jarayon 10 millionga yaqin odamni qamrab oladi.
Ushbu vaziyat Eron tarixidagi eng yirik ekologik va gumanitar inqirozlardan biriga aylanishi ehtimoli bor.

Дефицит воды в Тегеране: угроза усилится в течение двух недель
По данным, город рискует остаться без водоснабжения в течение двух недель. Президент Ирана Масуд Пезешкиан охарактеризовал эту ситуацию как «чрезвычайное положение национального масштаба».
Один из важных объектов, обеспечивающих город водой — водохранилище Амир Кабир в настоящее время работает всего на 8 процентов своей мощности. В водохранилище осталось только 14 миллионов кубометров воды, что значительно ниже показателя прошлого года в 86 миллионов кубометров.
Снижение осадков и засуха приводят к иссушению подземных водных источников. Население Тегерана нуждается в 3 миллионах кубометров воды в день, однако в некоторых районах водоснабжение уже ограничено.
По словам специалистов, если осадки не возобновятся и не будут приняты экстренные меры, возможно эвакуировать жителей столицы. По оценкам, этот процесс затронет около 10 миллионов человек.