Afg‘onistonning Hirot viloyatida ayollarga nisbatan yangi qat’iy cheklovlar joriy qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Viloyat hokimi Zana Vohidning yangi buyrug‘iga ko‘ra, endilikda ayollar paranjisiz holda maktablar, davlat muassasalari, shifoxonalar va boshqa jamoat joylariga kirish huquqidan mahrum bo‘ldi. Ushbu taqiq nafaqat ta’lim muassasalariga, balki banklar va qamoqxonalarga ham taalluqli hisoblanadi.
Guvohlarning aytishicha, hijobda bo‘lgan ayollar ham ko‘p hollarda binolarga kiritilmayotgani va ko‘chada uzoq vaqt kutishga majbur bo‘layotgani kuzatilmoqda. Shuningdek, “Tolibon” hukumati mahalliy taksi haydovchilariga burqasiz ayollarni tashimaslik haqida ko‘rsatma bergan.
Viloyat bo‘ylab nazorat postlari tashkil etilgan bo‘lib, paranjisiz ayollarni olib yurgan haydovchilar jazolanayotgani ma’lum qilinmoqda. O‘tgan yilning oktyabr oyida “Tolibon” Hirot shahridagi ayollar kafesining faoliyatini ham noma’lum sabablarga ko‘ra to‘xtatgan edi.
Bundan tashqari, oliy ta’lim vazirligi universitetlardagi professor va xodimlarga ish vaqtida smartfonlardan foydalanishni taqiqlab qo‘ydi. Ushbu talab ish samaradorligini oshirish maqsadida kiritilgani ta’kidlangan.
Hirot viloyatida ayollarning ta’lim olish, tibbiy xizmatlardan foydalanish va erkin harakatlanish imkoniyatlari tobora cheklanmoqda. Bu holat xalqaro nodavlat tashkilotlar tomonidan tashvish bilan qarshi olinmoqda.

В Хироте запрещены общественные места для женщин без паранджи
В провинции Хирот в Афганистане введены новые строгие ограничения в отношении женщин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому приказу губернатора провинции Заны Вохида, теперь женщинам запрещено входить в школы, государственные учреждения, больницы и другие общественные места без паранджи. Этот запрет распространяется не только на образовательные учреждения, но и на банки и тюрьмы.
По словам свидетелей, женщины в хиджабах также часто не пускают в здания и заставляют долго ждать на улице. Кроме того, правительство «Талибана» дало указание местным таксистам не перевозить женщин без бурки.
По всей провинции организованы контрольные посты, и сообщается, что водители, перевозящие женщин без паранджи, подвергаются наказаниям. В октябре прошлого года «Талибан» также приостановил деятельность женского кафе в городе Хирот по неизвестным причинам.
Кроме того, Министерство высшего образования запретило профессорам и сотрудникам университетов использовать смартфоны во время работы. Отмечается, что это требование введено с целью повышения эффективности труда.
В провинции Хирот возможности женщин получать образование, пользоваться медицинскими услугами и свободно передвигаться продолжают ограничиваться. Эта ситуация вызывает обеспокоенность международных неправительственных организаций.