Malida bloger Mariam Sisse jihodchilar tomonidan o‘ldirildi
Malida taniqli TikTok blogeri Mariam Sisse fojiali tarzda halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U TikTok platformasida 90 mingdan ortiq obunachiga ega bo‘lib, asosan Tonka shahri hayoti, odatlari va xalqning kundalik turmushini yorituvchi videolar tayyorlab kelgan. Shuningdek, u ijtimoiy mavzular va yumorga boy kontent yaratib, yoshlar orasida katta obro‘ qozongan edi.
Ushbu holat haqida South China Morning Post xabar berdi. 7-noyabr kuni Mariamni noma’lum jihodchilar guruhi hibsga olgan.
Ular blogerni Mali armiyasi bilan hamkorlik qilganlikda, ya’ni harbiylarga ma’lumot yetkazganlikda ayblashgan. Marhumaning akasining so‘zlariga ko‘ra, “Singlimni payshanba kuni jihodchilar olib ketishdi.
Ular uni armiyaga ishlaganlikda ayblab, ertasi kuni ochiqchasiga qatl qilishdi”. Shanba kuni Mariam Sisse mototsiklda Tonka shahri markaziga olib kelinib, shaharning Mustaqillik maydonida ko‘pchilik oldida otib o‘ldirilgan.
Xavfsizlik xizmati ushbu hodisani “varvarlik va qonunsizlikning eng yuqori darajasi” deb atadi. Mahalliy rasmiylar bu jinoyatni keskin qoralab, uni “jamiyatga qarshi qaratilgan qotillik” sifatida baholadi.
Malida so‘nggi yillarda jihodchi guruhlar faoliyati kuchaygan. Xususan, “Al-Qoida” bilan bog‘liq JNIM tashkiloti mamlakat shimolidagi ayrim hududlarda yo‘l va yonilg‘i yetkazib berish tizimini izdan chiqargan.
Bu esa maktablarning yopilishiga va qishloq xo‘jaligi faoliyatining to‘xtashiga olib kelgan. Ma’lumki, Malida 2012-yildan beri qurolli isyonchilar bilan to‘qnashuvlar davom etmoqda.
2021-yilda esa harbiy xunta hokimiyatni egallab, mamlakatda xavfsizlikni tiklash va ekstremizmga qarshi kurashishni asosiy vazifa sifatida belgilagan. Mariam Sissening o‘limi nafaqat Malida, balki butun Afrika bo‘ylab ijtimoiy tarmoq faollari xavfsizligi masalasini yana kun tartibiga olib chiqdi.

В Мали блогер Мариам Сиссе была убита джихадистами
Она имела более 90 тысяч подписчиков на платформе TikTok и в основном снимала видео о жизни, обычаях и повседневной жизни жителей города Тонка. Также она создавала контент на социальные темы и с юмором, завоевав большую популярность среди молодежи.
Об этом случае сообщил South China Morning Post. 7 ноября Мариам была задержана неизвестной группой джихадистов.
Они обвинили блогера в сотрудничестве с армией Мали, то есть в передаче информации военным. По словам брата погибшей, «мою сестру в четверг забрали джихадисты.
Они обвинили её в работе на армию и на следующий день открыто казнили». В субботу Мариам Сиссе привезли на мотоцикле в центр города Тонка и расстреляли на площади Независимости при большом скоплении людей.
Служба безопасности назвала этот инцидент «высшей степенью варварства и беззакония». Местные власти резко осудили это преступление, оценив его как «убийство, направленное против общества».
В Мали в последние годы активизировалась деятельность джихадистских группировок. В частности, организация JNIM, связанная с «Аль-Каидой», нарушила систему поставок дорог и топлива в некоторых районах на севере страны.
Это привело к закрытию школ и остановке сельскохозяйственной деятельности. Известно, что в Мали с 2012 года продолжаются столкновения с вооружёнными повстанцами.
В 2021 году военная хунта захватила власть, поставив в качестве основной задачи восстановление безопасности и борьбу с экстремизмом. Смерть Мариам Сиссе вновь подняла вопрос безопасности активистов социальных сетей не только в Мали, но и по всей Африке.