Xitoylik boylar Singapur o‘rniga BAAni tanlamoqda
So‘nggi ikki yil ichida Xitoyning boy fuqarolari orasida o‘ziga xos yangi tendensiya kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ilgari ular investitsiya va biznes uchun Singapurga ustuvorlik berib kelgan bo‘lsa, bugungi kunda Birlashgan Arab Amirliklariga (BAA) ko‘chishni afzal ko‘rishmoqda. Bu haqda *Financial Times* nashri xabar bermoqda.
Avval Singapur Osiyo biznesmenlari uchun eng jozibador yo‘nalish bo‘lib kelgan. Ammo hozirda Dubay va Abu-Dabi yangi iqtisodiy markaz sifatida yetakchilik qilmoqda.
Xitoylik tadbirkorlar nafaqat bu hududlarda yashashni, balki doimiy fuqarolikni qo‘lga kiritishni ham maqsad qilishmoqda. BAA hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yilda xorijliklarga qariyb 80 mingta "oltin viza" berilgan.
Bu maxsus viza chet ellik fuqarolarga uzoq muddatga mamlakatda yashash va ishlash imkonini yaratadi. M/HQ kompaniyasi rahbari Yan Mrazekning ta’kidlashicha, ko‘plab xitoylik oilalar BAAda yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun Singapurdagi mulklarini sotib yuborgan.
Unga ko‘ra, pandemiya davrida Xitoy va Singapurda joriy etilgan qattiq karantin cheklovlari ko‘plab sarmoyadorlarni BAAga yo‘naltirgan. Mutaxassislarning fikricha, BAAni tanlashning asosiy sabablari soliq imtiyozlari, xavfsiz muhit, rivojlangan infratuzilma va xalqaro biznes bilan aloqalardir.
Shunday qilib, Dubay va Abu-Dabi bugungi kunda Osiyoning boy fuqarolari uchun yangi iqtisodiy boshpana sifatida e’tirof etilmoqda.

Китайские богачи выбирают ОАЭ вместо Сингапура
За последние два года среди богатых граждан Китая наблюдается новая тенденция. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее они отдавали предпочтение Сингапуру для инвестиций и бизнеса, но сегодня предпочитают переезжать в Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ). Об этом сообщает издание *Financial Times*.
Раньше Сингапур был самым привлекательным направлением для азиатских бизнесменов. Однако сейчас Дубай и Абу-Даби лидируют как новые экономические центры.
Китайские предприниматели ставят целью не только проживание в этих регионах, но и получение постоянного гражданства. По данным правительства ОАЭ, в 2022 году иностранцам было выдано около 80 тысяч "золотых виз".
Эта специальная виза позволяет иностранным гражданам длительное время проживать и работать в стране. По словам руководителя компании M/HQ Яна Мразека, многие китайские семьи продали свою недвижимость в Сингапуре для реализации новых инвестиционных проектов в ОАЭ.
По его мнению, строгие карантинные ограничения, введённые в Китае и Сингапуре во время пандемии, направили многих инвесторов в ОАЭ. По мнению экспертов, основными причинами выбора ОАЭ являются налоговые льготы, безопасная среда, развитая инфраструктура и связи с международным бизнесом.
Таким образом, сегодня Дубай и Абу-Даби признаются новым экономическим убежищем для богатых граждан Азии.