Xitoyda uzoq umr ko‘rish texnologiyalari bo‘yicha yangi tadqiqotlar olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy Lonvi Biosciences laboratoriyasi qarishga qarshi tabletkalar yaratishda muhim yutuqlarga erishganini ma’lum qildi. Ushbu preparatning asosiy tarkibi uzum urug‘i ekstraktidan olingan procyanidin C1 (PCC1) moddasi hisoblanadi.
Shanxaylik olimlar olib borgan tadqiqotlar bu loyiha uchun ilmiy asos bo‘ldi. Tadqiqotlar davomida PCC1 moddasi qo‘llanilganda sichqonlarning umr davomiyligi terapiya boshlanganidan keyin 64,2 foizga oshgani aniqlangan.
Ushbu birikma organizmda to‘planadigan va sog‘lom to‘qimalarga zarar yetkazuvchi “zombi-hujayralar”ni tanlab yo‘q qiluvchi senolitik vazifasini bajaradi. Lonvi Biosciences laboratoriyasi texnik direktori Lyu Tsingxua o‘z tadqiqotlarining istiqboliga ishonch bildirgan holda, 150 yil yashash amaliy maqsadga aylanishi mumkinligini aytdi.
Unga ko‘ra, mazkur tabletkalarni muntazam qabul qilish, sog‘lom turmush tarzi va sifatli tibbiy xizmat odam umrini dastlab 100 yilgacha, keyinchalik esa 120 yilgacha uzaytirishi mumkin. Uzoq umr ko‘rishga oid masalalar davlat miqyosida ham katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Yaqinda Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va Xitoy Raisi Si Szinpin inson umrini 150 yilgacha uzaytirish imkoniyatlarini muhokama qilgani haqida xabar tarqaldi. Ushbu suhbat videoga yozib olingan, ammo keyinchalik Xitoy davlat televideniyesi uni o‘chirishni talab qilgani jamiyatda katta rezonans uyg‘otdi.
Shuningdek, uzoq umr ko‘rish bo‘yicha istiqbolli yo‘nalishlardan biri insulinga bog‘liq signalizatsiya yo‘llariga aloqador genlarni o‘rganish hisoblanadi. Olimlar dumaloq chuvalchang Caenorhabditis elegans genining bitta mutatsiyasi uning umrini ikki barobar oshirishi mumkinligini aniqlashgan.
Shunga o‘xshash genlar insonda ham mavjud bo‘lib, bu qarishni sekinlashtirish uchun yangi terapevtik yondashuvlarni ishlab chiqish imkoniyatini ochib beradi. Mazkur tabletkalar barcha zarur sinovlardan o‘tib, tegishli sertifikatlar olgandan so‘ng O‘zbekistonda ham ro‘yxatdan o‘tishi mumkin.
Buning uchun kompaniya mamlakatda dori vositalarini sotish uchun belgilangan protseduralarni bajarishi talab etiladi. So‘nggi yillarda chet elda erishilgan tibbiy yutuqlar O‘zbekistonga ham tez kirib kelmoqda.
Mahalliy shifokorlar tibbiyotdagi yangiliklarni diqqat bilan kuzatib, ilg‘or texnologiyalarni amaliyotga joriy etishga intilishmoqda.

В Китае созданы новые таблетки против старения
Местная лаборатория Lonvi Biosciences объявила о значительных успехах в создании таблеток против старения. Основным компонентом этого препарата является вещество проксанидин C1 (PCC1), полученное из экстракта виноградных косточек.
Исследования, проведённые учёными из Шанхая, стали научной основой для этого проекта. В ходе исследований было установлено, что применение PCC1 увеличивает продолжительность жизни мышей на 64,2% после начала терапии.
Это соединение выполняет функцию сенолитика, избирательно уничтожающего «зомби-клетки», которые накапливаются в организме и наносят вред здоровым тканям. Технический директор лаборатории Lonvi Biosciences Лю Цинхуа выразил уверенность в перспективах своих исследований и заявил, что практическая цель — прожить 150 лет — может стать реальностью.
По его словам, регулярный приём этих таблеток, здоровый образ жизни и качественное медицинское обслуживание могут сначала увеличить продолжительность жизни до 100 лет, а затем до 120 лет. Вопросы долголетия вызывают большой интерес и на государственном уровне.
Недавно появились сообщения о том, что президент России Владимир Путин и председатель Китая Си Цзиньпин обсуждали возможности продления жизни до 150 лет. Этот разговор был записан на видео, однако позже китайское государственное телевидение потребовало его удаления, что вызвало большой резонанс в обществе.
Кроме того, одним из перспективных направлений в области долголетия является изучение генов, связанных с инсулин-зависимыми сигнальными путями. Учёные обнаружили, что одна мутация гена круглого червя Caenorhabditis elegans может удвоить его продолжительность жизни.
Подобные гены существуют и у человека, что открывает возможности для разработки новых терапевтических подходов к замедлению старения. Эти таблетки могут быть зарегистрированы и в Узбекистане после прохождения всех необходимых испытаний и получения соответствующих сертификатов.
Для этого компании потребуется выполнить установленные процедуры по продаже лекарственных средств в стране. В последние годы медицинские достижения, достигнутые за рубежом, быстро проникают и в Узбекистан.
Местные врачи внимательно следят за новинками в медицине и стремятся внедрять передовые технологии в практику.