Berkshire Hathaway investitsiya kompaniyasining rahbari Uorren Baffet o‘z aksiyadorlariga yo‘llagan maktubida 1,3 milliard dollar mablag‘ni xayriya qilishini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maqsadga erishish uchun Baffet kompaniyaning 1 800 dona «A» turkumidagi aksiyalarini 2,7 million dona «B» turkumidagi aksiyalarga almashtirdi. Bu mablag‘lar oila xayriya jamg‘armalariga yo‘naltiriladi.
Xususan, Susan Tompson Baffet jamg‘armasiga 1,5 million aksiyalar, Howard Baffet jamg‘armasi, The Sherwood Foundation va NoVo jamg‘armalariga esa har biriga 400 ming aksiya beriladi. Uorren Baffet farzandlarining xayriya tashkilotlariga hayotining oxirigacha qo‘shimcha mablag‘ ajratishni rejalashtirayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, u joriy yil oxirida Berkshire Hathaway bosh direktori lavozimini tark etishni rejalashtirgan. Biroq, u direktorlar kengashi raisi sifatida faoliyatini davom ettiradi.
Uning o‘rniga Greg Abel bosh direktor lavozimiga tayinlanishi kutilmoqda. Kompaniyaning joriy yilning birinchi choragidagi sof daromadi 4,6 milliard dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 64 foizga kam.

Уоррен Баффет пожертвовал 1,3 миллиарда долларов
Глава инвестиционной компании Berkshire Hathaway Уоррен Баффет в письме своим акционерам объявил о пожертвовании 1,3 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для достижения этой цели Баффет обменял 1 800 акций класса «А» компании на 2,7 миллиона акций класса «В». Эти средства будут направлены в семейные благотворительные фонды.
В частности, фонду Сьюзан Томпсон Баффет будет передано 1,5 миллиона акций, а фондам Ховарда Баффета, The Sherwood Foundation и NoVo — по 400 тысяч акций каждому. Уоррен Баффет подчеркнул, что планирует выделять дополнительное финансирование благотворительным организациям своих детей до конца своей жизни.
Кроме того, он планирует покинуть пост генерального директора Berkshire Hathaway в конце текущего года. Однако он продолжит работать в качестве председателя совета директоров.
Ожидается, что на его место будет назначен Грег Абель. Чистая прибыль компании за первый квартал текущего года составила 4,6 миллиарда долларов, что на 64 процента меньше по сравнению с тем же периодом прошлого года.