Suriya xalqaro koalitsiyaga qo‘shildi, sanksiyalar to‘xtatildi
Bu haqda Suriya ommaviy axborot vositalariga tayanib, xabarlar tarqatildi. Shuningdek, AQSh Davlat departamenti Yaqin Sharqdagi ushbu davlatga nisbatan avval joriy etilgan sanksiyalarni 180 kun muddatga to‘xtatdi.
Bloomberg nashrining qayd etishicha, Vashingtonning bu qarori Suriya uchun yangi hukumat bilan hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan chora sifatida baholanmoqda. Bundan tashqari, Suriya prezidenti Ahmad ash-Shara mamlakatni fuqarolar urushi sababli vayron bo‘lgan holatdan qayta tiklash uchun xalqaro yordam izlayotganini bildirdi.
AQShning Suriya bo‘yicha maxsus vakili Tom Barrakning ta’kidlashicha, AQSh hukumati Suriyani qo‘llab-quvvatlashni Eron ta’sirini kamaytirish va Islomiy davlatning qayta shakllanishining oldini olish uchun muhim deb hisoblaydi. Avvalroq, Suriya Ichki ishlar vazirligi bir nechta viloyatlarda Islomiy davlatga aloqador terroristik guruhlarga qarshi maxsus operatsiyalar o‘tkazilganini e’lon qilgan edi.

Сирия присоединилась к международной коалиции, санкции приостановлены
В настоящее время правительство Сирии объявило о присоединении к международной коалиции, борющейся с Исламским государством. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было распространено сообщение, ссылаясь на сирийские средства массовой информации. Также Государственный департамент США приостановил санкции, ранее введённые в отношении этого государства на Ближнем Востоке, на срок в 180 дней.
По данным издания Bloomberg, это решение Вашингтона рассматривается как мера, направленная на усиление сотрудничества с новым правительством Сирии. Кроме того, президент Сирии Ахмад аш-Шара заявил, что ищет международную помощь для восстановления страны, разрушенной гражданской войной.
Специальный представитель США по Сирии Том Баррак подчеркнул, что правительство США считает важным поддерживать Сирию для снижения влияния Ирана и предотвращения возрождения Исламского государства. Ранее Министерство внутренних дел Сирии объявило о проведении специальных операций против террористических групп, связанных с Исламским государством, в нескольких провинциях.