Xitoy Qo‘shma Shtatlarga noyob yer metallarini yetkazib berish tizimini qayta ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Wall Street Journal xabar berdi. Yangi tizimga ko‘ra, eksport jarayonlari soddalashtiriladi, biroq harbiy sohada faoliyat yurituvchi AQSH kompaniyalari ushbu tizimdan chiqarib tashlanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoy hukumati noyob yer metallarini faqat fuqarolik maqsadlarida foydalanadigan AQSH kompaniyalariga yetkazib berishni rejalashtirmoqda. Shu orqali Pekin, bir tomondan, resurs yetkazib berish borasida Vashington bilan kelishuvni amalga oshirishni, boshqa tomondan, AQSH armiyasi bilan bog‘liq sanoat tarmoqlariga cheklov qo‘yishni maqsad qilmoqda.
Jurnalistlarning qayd etishicha, yangi tizim Xitoy eksport qiluvchilariga litsenziyalarni tezroq olish imkonini beradi. Bu esa Xitoyga iqtisodiy aloqalarni muvozanatlash va geosiyosiy ta’sirini saqlab qolish imkonini beradi.
Shuningdek, 30-oktabr kuni AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp va Xitoy rahbari Si Jinpin o‘rtasidagi uchrashuvda AQSH Xitoy uchun ayrim boj to‘lovlarini kamaytirishga, Xitoy esa noyob yer metallari eksportiga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qilishga kelishib olgani eslatib o‘tildi.

Китай ограничивает экспорт редкоземельных металлов в США
Китай пересматривает систему поставок редкоземельных металлов в Соединённые Штаты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает The Wall Street Journal. Согласно новой системе, процессы экспорта будут упрощены, однако американские компании, работающие в военной сфере, будут исключены из этой системы.
По данным, правительство Китая планирует поставлять редкоземельные металлы только американским компаниям, использующим их в гражданских целях. Таким образом Пекин, с одной стороны, стремится заключить соглашение с Вашингтоном по поставкам ресурсов, а с другой — ввести ограничения для отраслей промышленности, связанных с армией США.
Журналисты отмечают, что новая система позволит китайским экспортёрам быстрее получать лицензии. Это даст Китаю возможность сбалансировать экономические связи и сохранить своё геополитическое влияние.
Также напомнили, что 30 октября на встрече между бывшим президентом США Дональдом Трампом и лидером Китая Си Цзиньпином было достигнуто соглашение о снижении некоторых таможенных пошлин США для Китая, а Китай согласился отменить ограничения на экспорт редкоземельных металлов.