10-noyabr kuni Quyosh yuzasida joriy yilning eng kuchli va energiyasi yuqori bo‘lgan chaqnashi kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Fanlar akademiyasi huzuridagi Koinot tadqiqotlari institutining Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi xabar berdi. Olimlarning ta’kidlashicha, ushbu chaqnash X5.1 darajadagi energiya kuchiga ega bo‘lib, keyinchalik X5.15 ko‘rsatkichga yetgan.
Bu ko‘rsatkich 2024-yil oktabr oyidan buyon qayd etilgan eng katta faollik sifatida qayd etildi. Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra, portlash Quyoshning 4274-raqamli faol hududida sodir bo‘lgan.
Ushbu hudud ayni paytda Yerga ta’sir o‘tkazishi mumkin bo‘lgan joyda joylashgan. Shu sababli, chaqnash natijasida radioto‘lqinlarda shovqinlar, sun’iy yo‘ldosh aloqasida uzilishlar yoki magnit bo‘ronlarning faollashish ehtimoli mavjud.
Quyoshdan tarqalayotgan rentgen nurlari onlayn grafiklarda muntazam kuzatilib turibdi. Olimlar hodisa hali tugamaganini va faol jarayon asta-sekin pasayib borayotganini qayd etishmoqda.
Ma’lum qilinishicha, joriy yilning oktabr oyida ham Quyosh faolligi sezilarli darajada oshgan, o‘sha vaqtda bir nechta yuqori darajadagi chaqnashlar qayd etilgan edi. Mutaxassislar bu jarayonlarni 2025-yilda kutilayotgan “Quyosh siklining avj nuqtasi”ga yaqinlashayotganining belgisi sifatida baholamoqda.

На Солнце зафиксировано самое мощное за год вспышка
10 ноября на поверхности Солнца была зафиксирована самая мощная и энергичная вспышка текущего года. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщила Лаборатория солнечной астрономии Института космических исследований Российской академии наук. По словам ученых, данная вспышка имела энергию уровня X5.1, которая впоследствии достигла показателя X5.15.
Этот показатель зафиксирован как самая высокая активность с октября 2024 года. По данным специалистов, взрыв произошел в активном регионе Солнца под номером 4274.
Этот регион в настоящее время расположен в зоне, которая может оказывать влияние на Землю. Поэтому в результате вспышки возможны помехи в радиоволнах, сбои в спутниковой связи или усиление магнитных бурь.
Рентгеновские лучи, исходящие от Солнца, регулярно отслеживаются на онлайн-графиках. Ученые отмечают, что событие еще не завершилось, и активный процесс постепенно снижается.
Сообщается, что в октябре текущего года активность Солнца также значительно возросла, в то время было зафиксировано несколько вспышек высокого уровня. Специалисты оценивают эти процессы как признак приближения к «пиковому моменту солнечного цикла», ожидаемому в 2025 году.