Nyu-York shahrining yangi meri Zoran Mamdani yosh jurnalist bilan suhbatda Bruklindagi "Toshkent" restoranida mantini tatib ko‘rishni tavsiya qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu suhbat O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot markazi tomonidan e’lon qilingan. Suhbat davomida yosh jurnalist merdan uchta muhim taomni nomlashini so‘radi.
Zoran Mamdani savolga javob berar ekan, avval Hyderabadi Zaiqa restoranini tilga oldi. U mazkur restoran 28-ko‘chada joylashganini aytib, u yerda halim taomi juda mazali ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, mer yaqinda Bruklin janubidagi "Toshkent" restoranida mantidan tatib ko‘rganini va uning ta’mi juda ajoyib, ayniqsa, go‘shtli mantisi sinab ko‘rishga arziydigan taom ekanini qo‘shimcha qildi. Ma’lumki, 4-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan merlik saylovida Demokratik partiya vakili Zoran Mamdani g‘alaba qozondi.
34 yoshli siyosatchi raqiblari — demokrat Endryu Kuomo va respublikachi Kertis Slivani ortda qoldirishga muvaffaq bo‘ldi. U so‘nggi yuz yil ichida Nyu-York tarixidagi eng yosh mer sifatida qayd etildi.
Bundan tashqari, Zoran Mamdani AQShning eng yirik megapolisida birinchi musulmon va Janubiy Osiyodan chiqqan birinchi shahar rahbari bo‘ldi.

Мэр Нью-Йорка похвалил ресторан "Ташкент"
Новый мэр Нью-Йорка Зоран Мамдани в беседе с молодым журналистом порекомендовал попробовать манты в ресторане "Ташкент" в Бруклине. Об этом сообщил Zamin.uz.
Данная беседа была опубликована пресс-центром Министерства иностранных дел Узбекистана. Во время разговора молодой журналист попросил мэра назвать три важных блюда.
Отвечая на вопрос, Зоран Мамдани сначала упомянул ресторан Hyderabad Zaiqa. Он отметил, что этот ресторан находится на 28-й улице и там очень вкусное блюдо халим.
Кроме того, мэр добавил, что недавно пробовал манты в ресторане "Ташкент" на юге Бруклина, и их вкус был очень замечательным, особенно мясные манты — блюдо, которое стоит попробовать. Известно, что на выборах мэра, состоявшихся 4 ноября, победу одержал представитель Демократической партии Зоран Мамдани.
34-летний политик сумел опередить своих соперников — демократа Эндрю Куомо и республиканца Кертиса Сливани. Он стал самым молодым мэром в истории Нью-Йорка за последние сто лет.
Кроме того, Зоран Мамдани стал первым мусульманином и первым выходцем из Южной Азии, который возглавил крупнейший мегаполис США.