Tehron suv ta'minoti uchun yangi texnologiyalar joriy qilinadi
Endilikda Tehron shahridagi suv tanqisligi muammosini zamonaviy texnologiyalar yordamida hal qilish maqsad qilingan. Bu haqda "Tasnim News" xabar berdi.
Eron prezidenti huzuridagi dengiz resurslarini boshqarish bo‘yicha vakil Ali Abdulalizoda ma’lumotiga ko‘ra, Fors ko‘rfazidan Tehronga suv yetkazib berish loyihasi to‘liq amalga oshirilgan. Ushbu loyiha mamlakat mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, hozirda poytaxt uchun asosiy va ishonchli ichimlik suvi manbai hisoblanadi.
Mutasaddilarning ta’kidlashicha, hukumatning asosiy rejasi Tehron shahridagi suv va ekologiya bilan bog‘liq muammolarni yangi texnologiyalar va resurslarni samarali boshqarish orqali hal qilishdan iborat. Ayni paytda shaharda beshta yirik suv ombori mavjud bo‘lib, ular shahar aholisini ichimlik suvi bilan ta’minlaydi.
Ammo ulardan aksariyasi yaroqsiz holatga kelib qolgan. Shu sababli, 9-noyabrdan boshlab kechki vaqtlarda suv bosimi pasaytirilayotgani ma’lum qilingan.
Mutaxassislarning fikricha, suv tanqisligining asosiy sabablari qurg‘oqchilik va iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq bo‘lsa-da, bu inqirozning asosiy omili suv resurslarini boshqarishdagi kamchiliklar va qishloq xo‘jaligidagi islohotlarning sust amalga oshirilishi bilan izohlanmoqda. O‘tgan 60 yil ichida kuzatilgan eng kuchli qurg‘oqchilik va issiq to‘lqinlar vaziyatni yanada murakkablashtirgan.

В Тегеране внедряются новые технологии водоснабжения
Теперь поставлена цель решить проблему нехватки воды в городе Тегеран с помощью современных технологий. Об этом сообщает "Tasnim News".
По информации представителя по управлению морскими ресурсами при президенте Ирана Али Абдулализоды, проект по подаче воды из Персидского залива в Тегеран полностью реализован. Этот проект разработан специалистами страны и в настоящее время является основным и надежным источником питьевой воды для столицы.
По словам ответственных лиц, основной план правительства заключается в решении проблем, связанных с водой и экологией в Тегеране, посредством новых технологий и эффективного управления ресурсами. В настоящее время в городе имеется пять крупных водохранилищ, которые обеспечивают население питьевой водой.
Однако большинство из них пришли в непригодное состояние. По этой причине с 9 ноября сообщается о снижении давления воды в вечернее время.
По мнению специалистов, основными причинами нехватки воды являются засуха и изменение климата, однако главной причиной кризиса считаются недостатки в управлении водными ресурсами и медленное проведение реформ в сельском хозяйстве. Самая сильная засуха и волны жары за последние 60 лет усугубили ситуацию.