Xitoy AQShni 13 milliard dollarlik bitkoin o‘g‘irlikda aybladi
Xitoyning kiberxavfsizlik agentligi AQSh hukumati taxminan 13 milliard dollarlik bitkoin o‘g‘irlaganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Bloomberg axborot agentligi xabar berdi. Gap 2020-yil dekabr oyida LuBian kon havzasidan o‘g‘irlangan 127,3 ming bitkoin tokeni haqida ketmoqda.
Xitoyning Kompyuter viruslariga qarshi kurash bo‘yicha milliy markazi bu voqeani "davlat darajasidagi xakerlik operatsiyasi" sifatida baholadi. Markazning ta’kidlashicha, bu davlat tomonidan tashkil etilgan xakerlik guruhi tomonidan amalga oshirilgan klassik "qora qora ustidan" operatsiyasi hisoblanadi.
Shuningdek, Xitoy regulyatorlari o‘g‘irlangan bitkoinlarni AQSh hukumati tomonidan musodara qilingan Kambodjadagi Prince Group rahbari Chen Chjiga tegishli tokenlar bilan bog‘lashdi. Ushbu holat xalqaro miqyosda kiberxavfsizlik masalalariga jiddiy e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Китай обвинил США в краже биткоинов на сумму 13 миллиардов долларов
Китайское агентство кибербезопасности заявило, что правительство США украло биткоины на сумму около 13 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Bloomberg. Речь идет о 127,3 тысячах биткоин-токенов, украденных в декабре 2020 года из бассейна ЛуБянь.
Национальный центр по борьбе с компьютерными вирусами Китая оценил это событие как "хакерскую операцию на государственном уровне". По словам центра, это классическая операция "черная на черном", осуществленная хакерской группой, организованной государством.
Кроме того, китайские регуляторы связали украденные биткоины с токенами, принадлежащими Чен Чжи, главе Prince Group в Камбодже, которые были конфискованы правительством США. Этот случай вновь подчеркивает необходимость серьезного внимания к вопросам кибербезопасности на международном уровне.