Eronda murabbiy ro‘molsiz harakati uchun hibsga olindi
Eronda taniqli sport murabbiyi Xaniya Shariati Rudposhti jamoat oldida ro‘molsiz holda gimnastik harakatlar namoyish etgani uchun hibsga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Iran International” xabar bermoqda. Ma’lum qilinishicha, ushbu voqea ommaviy kiyinish qoidalariga zid keluvchi chiqish ortidan sodir bo‘lgan.
Sportchi mahalliy aholi oldida boshini yopmagan holda gimnastik harakatlar bajargani uchun “islomiy me’yorlarni buzgan” deb topilgan. Norvegiyada joylashgan Hengau inson huquqlari tashkiloti xabariga ko‘ra, Shariati 9-noyabr kuni kechqurun xavfsizlik xizmatlari tomonidan qo‘lga olingan.
U oilasi bilan faqat qisqa telefon orqali muloqot qilishga ruxsat olgan, biroq uning ayni damda qayerda ekanligi haqida aniq ma’lumot yo‘q. Shariatining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari, jumladan, 160 mingdan oshiq obunachiga ega bo‘lgan Instagram akkaunti xavfsizlik idoralari tomonidan nazorat qilinmoqda.
Eron hukumatining yuqori darajadagi vakillari so‘nggi kunlarda jamoat joylarida kiyinish qoidalariga rioya qilishni ta’minlash uchun keskin chora-tadbirlar ko‘rish zarurligini ta’kidlamoqda. Eron bosh prokurori Muhammad Muvahhidi Ozodning aytishicha, “islomiy kiyinish” talablariga amal qilish nafaqat qonuniy majburiyat, balki diniy burch sifatida ham qaraladi.
Eron qonunchiligiga ko‘ra, ayollar ommaviy joylarda boshlarini yopib yurishlari shart. Biroq ayrim inson huquqlari faollari bu talabni shaxsiy erkinlikka qarshi cheklov deb baholamoqda.
Mazkur voqea mamlakatda kiyinish va shaxsiy erkinlik bilan bog‘liq masalalarning yana dolzarb bo‘lib qolganini ko‘rsatmoqda.

В Иране тренера арестовали за передвижение без платка
В Иране известный спортивный тренер Хания Шариати Рудпошти был арестован за выполнение гимнастических движений без платка на публике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает “Iran International”. По информации, инцидент произошёл после выступления, нарушающего общественные нормы одежды.
Спортсменка была признана нарушающей «исламские нормы», так как выполняла гимнастические движения перед местными жителями с непокрытой головой. По данным правозащитной организации Hengau, расположенной в Норвегии, Шариати была задержана службами безопасности вечером 9 ноября.
Ей разрешено было общаться с семьёй только по коротким телефонным звонкам, однако точное местонахождение на данный момент неизвестно. Страницы Шариати в социальных сетях, включая аккаунт в Instagram с более чем 160 тысячами подписчиков, находятся под контролем служб безопасности.
Высокопоставленные представители правительства Ирана в последние дни подчёркивают необходимость принятия жёстких мер для обеспечения соблюдения правил одежды в общественных местах. Генеральный прокурор Ирана Мухаммад Муваххиди Озод заявил, что соблюдение требований «исламской одежды» рассматривается не только как юридическое обязательство, но и как религиозный долг.
Согласно законодательству Ирана, женщины обязаны покрывать голову в общественных местах. Однако некоторые правозащитники считают это требование ограничением личной свободы.