Gruziyada turk harbiy samolyoti qulab, 18 kishi halok bo‘ldi
Hozirda 18 nafarining jasadi topildi, qolgan ikki nafarini qidiryapmiz. Biz turk hamkasblarimiz bilan yaqin hamkorlikda ishlamoqdamiz”, — dedi Geladze o‘z bayonotida.
Halokat Sighnaghi munitsipaliteti hududida, Gruziya va Turkiya chegarasidan taxminan 5 kilometr uzoqlikda sodir bo‘lgani aytilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, samolyot bortida bo‘lgan harbiylar Turkiyaning rasmiy delegatsiyasi tarkibida bo‘lgan.
Gruziya huquqni muhofaza qilish organlari ushbu voqea yuzasidan “havo transporti xavfsizligi qoidalarini buzish natijasida insonlar o‘limiga sabab bo‘lish” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi ochgan. Halokatning aniq sabablari hozircha noma’lum, biroq ayrim manbalarda havo sharoitining yomonligi va texnik nosozlik ehtimoli tilga olinmoqda.
Gruziya va Turkiya rasmiylaridan iborat qo‘shma komissiya hodisani o‘rganishni boshlagan. Bu voqea oxirgi yillarda mintaqadagi eng yirik harbiy aviahalokatlardan biri sifatida qayd etilmoqda.

В Грузии турецкий военный самолет разбился, погибли 18 человек
В Грузии разбился военный самолет C-130 турецких военно-воздушных сил, что вызвало большой резонанс в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министр внутренних дел страны Гела Геладзе сообщил, что на месте катастрофы найдены тела 18 военнослужащих, поиски еще двух продолжаются. «На борту самолета находилось всего 20 человек.
В настоящее время найдены тела 18 человек, остальных двух ищем. Мы тесно сотрудничаем с нашими турецкими коллегами», — заявил Геладзе в своем заявлении.
Сообщается, что катастрофа произошла на территории муниципалитета Сигнахи, примерно в 5 километрах от границы Грузии и Турции. По данным, военнослужащие на борту самолета входили в состав официальной турецкой делегации.
Правоохранительные органы Грузии возбудили уголовное дело по статье «нарушение правил безопасности воздушного транспорта, повлекшее гибель людей» по факту данного происшествия. Точные причины катастрофы пока неизвестны, однако в некоторых источниках упоминаются плохие погодные условия и возможная техническая неисправность.
Совместная комиссия из представителей Грузии и Турции начала расследование инцидента. Это событие считается одним из крупнейших военных авиационных происшествий в регионе за последние годы.