Qirg‘iziston maktablari energiya tejash rejimiga o‘tdi
Qirg‘iziston Ta’lim vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab ta’lim muassasalari energiya tejash rejimiga o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora energiya sarfini kamaytirish va samarali foydalanishni maqsad qilgan. Vazirlikning ko‘rsatmasiga binoan, barcha o‘quv darslari tugagandan so‘ng, 60 daqiqadan kechiktirmasdan elektr energiyasi o‘chirilishi lozim.
Bu sinf xonalarini tez va qulay tozalash, shuningdek, ortiqcha energiya sarfini oldini olishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, mazkur cheklov maktablarning xavfsizligi va texnik ishlashini ta’minlaydigan uskunalarga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Bundan tashqari, talabalar uchun yotoqxona bilan ta’minlangan muassasalar ham ushbu rejimdan mustasno. Avvalroq ma’lum qilinganidek, energiya tejash maqsadida Qirg‘izistonning davlat idoralarida soat 18:00 dan 06:00 gacha ichki va tashqi yoritish, shuningdek, elektr jihozlaridan foydalanish cheklangan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu qaror mamlakatda energiya resurslarini barqaror taqsimlash va qish mavsumida elektr tizimlariga tushadigan yukni kamaytirishga qaratilgan.

Школы Кыргызстана перешли на режим энергосбережения
По данным Министерства образования Кыргызстана, образовательные учреждения по всей стране переходят на режим энергосбережения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта мера направлена на сокращение потребления энергии и её эффективное использование. Согласно указанию министерства, после окончания всех учебных занятий электричество должно быть отключено не позднее чем через 60 минут.
Это способствует быстрому и удобному уборке классов, а также предотвращает излишнее потребление энергии. При этом данное ограничение не распространяется на оборудование, обеспечивающее безопасность школ и их техническое обслуживание.
Кроме того, учреждения, обеспечивающие студентов общежитиями, также исключены из данного режима. Ранее сообщалось, что с целью энергосбережения в государственных учреждениях Кыргызстана с 18:00 до 06:00 ограничено использование внутреннего и наружного освещения, а также электрических приборов.
По словам специалистов, это решение направлено на устойчивое распределение энергетических ресурсов в стране и снижение нагрузки на электросети в зимний период.