Eron va O‘zbekiston tog‘-kon sanoatida hamkorlik qiladi
"The Jerusalem Post" xabariga ko‘ra, Tehron tashqi siyosatda faollikni oshirib, boshqa davlatlar bilan diplomatik aloqalarni kengaytirmoqda. Ushbu jarayon doirasida Eron va O‘zbekiston tog‘-kon sanoatida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Mazkur kelishuv Eronning sanoat, konlar va savdo vaziri Muhammad Atobak boshchiligidagi delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi davomida imzolandi. Uchrashuvda tomonlar sohada investitsiyalarni jalb qilish imkoniyatlarini ham muhokama qilishdi.
Eron vakillarining Toshkentga tashrifi 9-noyabr kuni amalga oshirildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Tehron Isroil bilan munosabatlarning keskinlashuvi va AQSh bilan qayta muzokaralar boshlanishi ehtimoli fonida diplomatik aloqalarga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.
Shuningdek, Eron va Rossiya elchilari Iroqdagi saylovlarni muhokama qilishgan. Bundan tashqari, Eronning vazir o‘rinbosari Birlashgan Arab Amirliklari prezidenti maslahatchisi bilan ham uchrashuv o‘tkazgan.

Иран и Узбекистан сотрудничают в горнодобывающей промышленности
По информации "The Jerusalem Post", Тегеран активизирует внешнюю политику и расширяет дипломатические связи с другими странами. В рамках этого процесса Иран и Узбекистан достигли соглашения о развитии сотрудничества в горнодобывающей промышленности.
Данное соглашение было подписано во время визита делегации во главе с министром промышленности, горнодобывающей промышленности и торговли Ирана Мухаммадом Атобаки в Узбекистан. На встрече стороны также обсудили возможности привлечения инвестиций в эту сферу.
Визит представителей Ирана в Ташкент состоялся 9 ноября. По данным, Тегеран уделяет больше внимания дипломатическим связям на фоне обострения отношений с Израилем и возможного возобновления переговоров с США.
Кроме того, послы Ирана и России обсудили выборы в Ираке. Также заместитель министра Ирана провел встречу с советником президента Объединенных Арабских Эмиратов.