Ukrainada "Energoatom" mojarosi ikki vazir iste’fosiga sabab bo‘ldi
Ukrainada "Energoatom" atrofida yuzaga kelgan korrupsiya mojarosi mamlakatning siyosiy kun tartibini keskin o‘zgartirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Volodimir Zelenskiy 12-noyabr kuni o‘z murojaatida adliya vaziri German Galushchenko va energetika vaziri Svetlana Grinchuk lavozimlarida qolmasligini qat’iy bayon qildi. U bu qarorni "ishonch masalasi" deb atadi va bosh vazirdan har ikki vazirning iste’fosini qabul qilishni so‘radi.
Shuningdek, prezident Oliy Rada deputatlarini ushbu qarorni qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi. Zelenskiy korrupsiya ayblovlariga aniq javob berilishi kerakligini ta’kidladi.
Prezident "Energoatom" mojarosida tilga olingan ikki shaxsga nisbatan sanksiyalar joriy etish haqidagi qarorni imzolashini ham bildirdi. Bosh vazir Yuliya Sviridenko, oradan ko‘p o‘tmay, bu shaxslarning kimligini ochiqladi.
Ular "Kvartal 95" studiyasi asoschisi Timur Mindich va moliyaviy ta’sirga ega Aleksandr Sukerman ekani ma’lum bo‘ldi. Tergovdan avval ular mamlakatni tark etgan.
Energetika vaziri Svetlana Grinchuk iste’fosini e’lon qilib, o‘z faoliyati davomida biror qonunbuzarlikka yo‘l qo‘ymaganini ta’kidladi. Adliya vaziri German Galushchenkoning iste’fosi haqidagi xabarni esa bosh vazir tasdiqladi va Oliy Radaga ularni lavozimdan ozod etish yuzasidan taklif kiritdi.
Bu masala bo‘yicha ovoz berish 18-noyabrga belgilandi. Milliy korrupsiyaga qarshi byuro (NABU) va maxsus prokuratura (SAP) ma’lumotlariga ko‘ra, "Energoatom"da kontragentlardan shartnoma qiymatining 10–15 foizini "otkat" sifatida talab qilish tizimi shakllangan.
Noqonuniy to‘lovlarni amalga oshirish uchun bosim o‘tkazilgan. 10-noyabr kuni Galushchenko va "Energoatom" kompaniyasida tintuvlar o‘tkazildi.
11-noyabr kuni "Energoatom" kuzatuv kengashi vaziyatni muhokama qilish uchun yig‘ilish o‘tkazdi. Shundan so‘ng, bosh vazir Sviridenko kengash vakolatlarini muddatidan avval tugatish bo‘yicha qaror qabul qilganini ma’lum qildi.

В Украине конфликт вокруг "Энергоатома" привел к отставке двух министров
В Украине коррупционный скандал вокруг «Энергоатома» резко изменил политическую повестку страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Владимир Зеленский 12 ноября в своем обращении категорически заявил, что министр юстиции Герман Галущенко и министр энергетики Светлана Гринчук не останутся на своих должностях. Он назвал это решение «вопросом доверия» и попросил премьер-министра принять отставки обоих министров.
Кроме того, президент призвал депутатов Верховной Рады поддержать это решение. Зеленский подчеркнул необходимость дать четкий ответ на обвинения в коррупции.
Президент также сообщил, что подпишет решение о введении санкций в отношении двух лиц, упомянутых в конфликте вокруг «Энергоатома». Премьер-министр Юлия Свириденко вскоре раскрыла личности этих лиц.
Выяснилось, что ими являются основатель студии «Квартал 95» Тимур Миндич и финансово влиятельный Александр Сукерман. До начала расследования они покинули страну.
Министр энергетики Светлана Гринчук объявила об отставке и подчеркнула, что за время своей деятельности не допускала нарушений закона. Премьер-министр подтвердила информацию об отставке министра юстиции Германа Галущенко и внесла в Верховную Раду предложение об их освобождении от должностей.
Голосование по этому вопросу назначено на 18 ноября. По данным Национального антикоррупционного бюро (НАБУ) и Специальной прокуратуры (САП), в «Энергоатоме» была сформирована система, при которой от контрагентов требовалось возвращать 10–15 процентов стоимости контрактов в виде «отката».
Для осуществления незаконных платежей оказывалось давление. 10 ноября были проведены обыски у Галущенко и в компании «Энергоатом».
11 ноября наблюдательный совет «Энергоатома» провел заседание для обсуждения ситуации. После этого премьер-министр Свириденко объявила о досрочном прекращении полномочий совета.
Данная ситуация вновь доказала, что правительство Украины проводит жесткую и системную политику в борьбе с коррупцией. Решения, принятые президентом Зеленским, оцениваются как важный шаг к восстановлению доверия в стране.