Tibetda 416 yillik uzum novdasi topildi
Tibet tog‘larida 416 yillik uzum novdasi topildi va bu Ginnesning rekordlar kitobi tomonidan dunyodagi eng qadimgi uzum novdasi sifatida tan olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda UPI axborot agentligi xabar berdi. Mazkur noyob uzum novdasi Tibetning Zuoba qishlog‘ida, dengiz sathidan 2,4 ming metr balandlikda joylashgan hududda aniqlangan.
Olimlar topilmani o‘rganib, uning yoshini aniqlash uchun maxsus tadqiqotlar o‘tkazishdi. Bu jarayon Xitoyning Janubi-g‘arbiy o‘rmon xo‘jaligi universiteti qoshidagi yog‘och ilmiy-tadqiqot laboratoriyasida amalga oshirildi.
Qadimiy uzum novdasining diametri yetti metr va 50 santimetrni tashkil etadi. Ushbu rekordchi o‘simlik nafaqat yoshi, balki o‘zining ulkan hajmi bilan ham olim va tadqiqotchilarni hayratga soldi.

В Тибете обнаружена 416-летняя виноградная лоза
В горах Тибета была обнаружена 416-летняя виноградная лоза, которая была признана Книгой рекордов Гиннесса как самая древняя виноградная лоза в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство UPI. Эта уникальная виноградная лоза была обнаружена в деревне Зуоба в Тибете, расположенной на высоте 2,4 тысячи метров над уровнем моря.
Ученые изучили находку и провели специальные исследования для определения её возраста. Этот процесс был осуществлен в научно-исследовательской лаборатории древесины при Юго-Западном лесном университете Китая.
Диаметр древней виноградной лозы составляет семь метров и 50 сантиметров. Это рекордное растение удивило ученых и исследователей не только своим возрастом, но и огромными размерами.