Fransiya Durovga qo‘yilgan barcha cheklovlarni bekor qildi
Fransiyada bir necha oydan buyon davom etayotgan huquqiy jarayonlar muhim bosqichga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg nashriga ko‘ra, Telegram asoschisi Pavel Durovga nisbatan qo‘llanilgan cheklovlar 10-noyabrdan boshlab to‘liq bekor qilindi. Ushbu qaror natijasida Durovga Fransiyani tark etish bo‘yicha ilgari qo‘yilgan taqiq va politsiyaga majburiy ravishda borib qayddan o‘tish talabi bekor qilindi.
Endilikda u mamlakatni sud organlarini oldindan xabardor qilmasdan erkin tark etishi mumkin. AFP manbasiga ko‘ra, Durov sud nazorati talablariga to‘liq rioya qilgani bois cheklovlar bekor qilingan.
Ushbu cheklovlar Telegram platformasi faoliyati bilan bog‘liq tergov doirasida joriy etilgan edi. Tergovchilar platformani noqonuniy kontent tarqatilishiga sharoit yaratish, jinoiy guruhlar faoliyatini muvofiqlashtirish va moderatsiya qoidalariga to‘liq rioya qilmaslikda gumon qilgan.
Hozirda tergov jarayoni rasman tugamagan bo‘lsa-da, cheklovlarning bekor qilinishi yangi dinamikani ko‘rsatmoqda. Eslatib o‘tamiz, 2025-yil boshida Durovga nisbatan sud nazorati kuchaytirilgan, Fransiyani tark etish taqiqlangan va politsiyaga muntazam borib qayddan o‘tish majburiyati yuklatilgan edi.
Yoz oylarida bu choralar biroz yumshatilgan bo‘lsa-da, to‘liq erkinlik berilmagandi. Endi esa barcha cheklovlar bekor qilindi.
Hozircha Durov yoki Fransiya rasmiylari bu qaror yuzasidan ommaviy bayonot bermagan. Taxlilchilarga ko‘ra, qaror tergov jarayonidagi yangi ma’lumotlar yoki dalillar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Voqea Yevropada raqamli xavfsizlik, platformalar mas’uliyati va internet erkinligi mavzusidagi global bahslarga yana e’tibor qaratishga sabab bo‘ldi. Rasmiy izohlar kutilmoqda.

Франция отменила все ограничения, наложенные на Дурова
Во Франции продолжающиеся уже несколько месяцев юридические процессы достигли важной стадии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Bloomberg, ограничения, наложенные на основателя Telegram Павла Дурова, полностью сняты с 10 ноября. В результате этого решения были отменены ранее введённые запреты на выезд Дурова из Франции и обязательная явка в полицию для регистрации.
Теперь он может свободно покидать страну без предварительного уведомления судебных органов. По данным AFP, ограничения были сняты, поскольку Дуров полностью соблюдал требования судебного контроля.
Эти ограничения были введены в рамках расследования, связанного с деятельностью платформы Telegram. Следователи подозревали платформу в создании условий для распространения незаконного контента, координации деятельности преступных групп и несоблюдении правил модерации.
Хотя расследование официально ещё не завершено, снятие ограничений демонстрирует новую динамику. Напомним, что в начале 2025 года судебный контроль над Дуровым был усилен, ему был запрещён выезд из Франции и введена обязанность регулярно являться в полицию для регистрации.
Хотя летом эти меры были несколько смягчены, полной свободы не предоставлялось. Теперь же все ограничения сняты.
Пока что ни Дуров, ни французские официальные лица не сделали публичных заявлений по этому решению. По мнению аналитиков, решение может быть связано с новыми данными или доказательствами в ходе расследования.
Событие вновь привлекло внимание к глобальным дискуссиям в Европе о цифровой безопасности, ответственности платформ и свободе интернета. Ожидаются официальные комментарии.