Ayolning ko‘zidan tirik parazit olib tashlandi
Mahalliy shifokorlar bir ayolning ko‘zidan tirik parazit — chuvalchangni olib tashlashga muvaffaq bo‘lishdi. Bu voqea nafaqat bemorni, balki shifokorlarni ham hayratga soldi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi bergan ma’lumotga ko‘ra, ayol shifoxonaga murojaat qilib, “qoshim ostida nimadir qimirlayotgandek tuyulyapti”, deya shikoyat qilgan. Oftalmolog tekshiruv o‘tkazganida, ko‘z ostida harakatlanayotgan tirik parazit aniqlangan.
Shifokor parazitni ehtiyotkorlik bilan olib tashlab, bemorga infeksiyalardan himoyalanish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishni tavsiya qilgan. Keyinchalik aniqlanishicha, ayolning ko‘zidan topilgan parazit “dirofilyariya” nomli turga mansub bo‘lib, odatda, kasal hayvonlardan chivinlar orqali yuqadi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, dirofilyariya inson organizmida ko‘paymaydi va atrofdagilarga xavf tug‘dirmaydi. Ammo u tanada kattalashib, 15–18 santimetr uzunlikka yetishi, bu esa sezilarli bezovtalik va og‘riqni keltirib chiqarishi mumkin.
Shunga o‘xshash hodisa yaqinda Qozog‘istonning Chimkent shahrida ham sodir bo‘lgan. U yerda shifokorlar 10 yoshli bolaning miyasidan o‘ndan ortiq parazit chuvalchangni olib tashlashgan.
Shifokorlar fuqarolarga gigiyenaga qat’iy rioya qilish, hayvonlar bilan ehtiyotkor bo‘lish va chivinlardan himoyalanish choralarini ko‘rishni tavsiya etmoqda. Bu kabi chora-tadbirlar sog‘liqni saqlashda muhim ahamiyatga ega.

Из глаза женщины удалён живой паразит
Местным врачам удалось удалить из глаза женщины живого паразита — червя. Это событие удивило не только пациентку, но и врачей.
По информации Министерства здравоохранения, женщина обратилась в больницу с жалобой на то, что «под бровью что-то шевелится». При офтальмологическом осмотре был обнаружен движущийся под глазом живой паразит.
Врач аккуратно удалил паразита и рекомендовал пациентке принять дополнительные меры для защиты от инфекций. Позже выяснилось, что паразит, найденный в глазу женщины, относится к виду «дирофилярия», который обычно передаётся через комаров от больных животных.
По словам специалистов, дирофилярия не размножается в организме человека и не представляет опасности для окружающих. Однако она может увеличиваться в теле, достигая длины 15–18 сантиметров, что вызывает значительный дискомфорт и боль.
Похожий случай недавно произошёл в городе Шымкент в Казахстане. Там врачи удалили из мозга 10-летнего ребёнка более десяти паразитических червей.
Врачи рекомендуют гражданам строго соблюдать гигиену, быть осторожными с животными и принимать меры защиты от комаров. Такие меры имеют важное значение для здоровья.