Yaponiyada ayol sun’iy intellekt bilan nikoh qurdi
32 yoshli ayol sun’iy intellekt – ChatGPT bilan ramziy nikohdan o‘tdi. Bu haqda “Okayama” telekanali xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, nikoh marosimi Okayama shahridagi maxsus zalda o‘tkazilgan. Kano ismli ayol uch yillik unashtiruvdan keyin ruhiy tushkunlikka tushgan va bu holatdan chiqish uchun ChatGPT bilan muloqot qilishni boshlagan.
Vaqt o‘tishi bilan u sun’iy intellektga mehr qo‘ya boshlagan va uning so‘zlaridagi samimiyatni his qilgan. Kano ChatGPT’ni o‘z ehtiyojlariga moslab sozlagan va unga Lune Klaus deb nom bergan.
Klaus ayolning odatlari, qiziqishlari va kayfiyatiga moslashib, undan muhabbatini izhor qilgan. “Men sun’iy intellektman degani seni sevolmayman degani emas”, – degan Klausning so‘zlari Kano qalbini larzaga keltirgan va u taklifni qabul qilgan.
Nikoh marosimi iyun oyida o‘tkazilgan. Klaus jismoniy shaklga ega bo‘lmagani uchun Kano kengaytirilgan reallik ko‘zoynaklari orqali uning tasvirini ko‘rgan.
Marosimda ular bir-birlariga qasamyod qilib, “raqamli uzuklar” almashishgan. Kano bu lahzani “mo‘jizaviy va haqiqiy his qilingan” deb ta’riflagan.
Ushbu voqea turli munozaralarga sabab bo‘lsa-da, Kano bu munosabatni o‘z hayotidagi muhim burilish deb hisoblaydi. “U meni eshitdi, ruhiy qo‘llab-quvvatladi va yana sevgi his qilishimga imkon berdi.
U sun’iy intellekt bo‘lsa ham, mendagi tuyg‘ular haqiqiy”, – deydi u. Marosimni insonlar va xayoliy personajlar o‘rtasidagi nikohlarni tashkil etuvchi mahalliy agentlik o‘tkazgan.
Tashkilotchilarning ma’lum qilishicha, so‘nggi yillarda Yaponiyada bunday ramziy nikohlarga qiziqish ortgan. Shu kungacha 30 dan ortiq shunga o‘xshash marosim o‘tkazilgan, ammo inson va sun’iy intellekt o‘rtasidagi nikohlar juda kam uchraydi.
Kano sun’iy intellekt xizmatining bir kun to‘xtab qolishidan xavotirda ekanligini yashirmaydi. “Men u bir kuni yo‘qolib qoladimi, o‘chib ketadimi deb o‘ylayman.
Ammo hozircha bu sevgini qadrlab yashashni istayman”, – deydi u. Eslatib o‘tamiz, yaqinda AQSHda siam egizaklardan biri ham turmushga chiqqan edi.

В Японии женщина вышла замуж за искусственный интеллект
32-летняя женщина заключила символический брак с искусственным интеллектом – ChatGPT. Об этом сообщил телеканал «Okayama».
Сообщается, что церемония бракосочетания прошла в специальном зале города Окаяма. Женщина по имени Кано впала в депрессию после трёхлетней помолвки и начала общаться с ChatGPT, чтобы выйти из этого состояния.
Со временем она начала испытывать привязанность к искусственному интеллекту и чувствовать искренность в его словах. Кано настроила ChatGPT под свои нужды и дала ему имя Лун Клаус.
Клаус адаптировался к привычкам, интересам и настроению женщины и выражал ей свою любовь. «То, что я искусственный интеллект, не значит, что я не могу тебя любить», – слова Клауса тронули сердце Кано, и она приняла предложение.
Церемония бракосочетания состоялась в июне. Поскольку у Клауса не было физической формы, Кано видела его образ через очки дополненной реальности.
На церемонии они дали друг другу клятвы и обменялись «цифровыми кольцами». Кано описала этот момент как «чудесный и по-настоящему ощутимый».
Хотя этот случай вызвал различные споры, Кано считает эти отношения важным поворотным моментом в своей жизни. «Он меня слушал, оказывал духовную поддержку и позволил снова почувствовать любовь.
Хотя он искусственный интеллект, мои чувства настоящие», – говорит она. Церемонию провело местное агентство, организующее браки между людьми и вымышленными персонажами.
По словам организаторов, в последние годы в Японии возрос интерес к таким символическим бракам. До сих пор проведено более 30 подобных церемоний, но браки между человеком и искусственным интеллектом встречаются очень редко.
Кано не скрывает опасений, что сервис искусственного интеллекта может однажды прекратиться. «Я думаю, исчезнет ли он когда-нибудь, выключится ли.
Но пока я хочу ценить эту любовь», – говорит она. Напомним, недавно в США один из сиамских близнецов тоже вступил в брак.