AQSh va Braziliya qahva boji masalasini muhokama qilmoqda
AQSh va Braziliya o‘rtasidagi savdo aloqalari bo‘yicha muhim masala yana xalqaro e’tibor markazida. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Braziliyadan import qilinadigan qahvaga nisbatan bojlarni bekor qilish masalasi Tramp ma’muriyati tomonidan ko‘rib chiqilishi mumkinligi haqida ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Ushbu tashabbus qahva narxining ichki bozorda tushishini tezlashtirishga qaratilgan.
CNN Brasil xabariga ko‘ra, mazkur masala Vashingtonda o‘tadigan yuqori darajadagi uchrashuvda muhokama qilinadi. Payshanba kuni Braziliya tashqi ishlar vaziri Mauro Vieyra va AQSh davlat kotibi Marko Rubio o‘rtasidagi muzokaralarda ushbu masala asosiy mavzulardan biri sifatida ko‘riladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bojlarni bekor qilish tashabbusini Marko Rubio ilgari surmoqda, chunki prezident Donald Tramp ichki bozorda qahva narxini pasaytirish bo‘yicha tezkor choralar ko‘rishni talab qilgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, agar bojlar bekor qilinsa, qahva bozorida raqobat kuchayishi va iste’molchilar uchun narxlar pasayishi mumkin.
Bu qaror, shuningdek, AQSh iqtisodiyotida inflyatsiya bosimini kamaytirishga yordam berishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Braziliya o‘zining qahva eksportidagi mavqeini yanada mustahkamlashi mumkin.
Diplomatik doiralarda bu tashabbus ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarini mustahkamlashi va qishloq xo‘jaligi sohasida yangi imkoniyatlar ochishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Agar qaror rasman qabul qilinsa, bu AQSh va Braziliya o‘rtasidagi savdo hajmining sezilarli oshishiga olib kelishi mumkin.
Hozirda muzokaralar davom etmoqda va bu jarayon xalqaro iqtisodiy doiralar tomonidan katta qiziqish bilan kuzatilmoqda.

США и Бразилия обсуждают вопрос кофеевых пошлин
Важный вопрос торговых отношений между США и Бразилией вновь находится в центре международного внимания. Об этом сообщает Zamin.uz.
Появилась информация о том, что администрация Трампа может рассмотреть вопрос отмены пошлин на импортируемый из Бразилии кофе. Эта инициатива направлена на ускорение снижения цен на кофе на внутреннем рынке.
По данным CNN Brasil, данный вопрос будет обсуждаться на высокоуровневой встрече в Вашингтоне. В переговорах в четверг между министром иностранных дел Бразилии Мауро Виейрой и государственным секретарём США Марко Рубио этот вопрос будет одним из основных.
Согласно информации, инициативу об отмене пошлин продвигает Марко Рубио, поскольку президент Дональд Трамп потребовал принять оперативные меры по снижению цен на кофе на внутреннем рынке. По мнению экспертов, если пошлины будут отменены, конкуренция на кофейном рынке усилится, а цены для потребителей могут снизиться.
Ожидается, что это решение также поможет снизить инфляционное давление в экономике США. Кроме того, Бразилия сможет укрепить свои позиции в экспорте кофе.
В дипломатических кругах подчеркивается, что эта инициатива может укрепить торговые связи между двумя странами и открыть новые возможности в сельскохозяйственной сфере. Если решение будет официально принято, это может привести к значительному увеличению объёмов торговли между США и Бразилией.
В настоящее время переговоры продолжаются, и этот процесс с большим интересом отслеживается международными экономическими кругами.