Shotlandiyada 407 mln yillik zamburug‘ qoldig‘i topildi
Kembrij universitetiga qarashli Seynsberi laboratoriyasi olimlari Shotlandiyada 407 million yil avval yashagan zamburug‘ qoldig‘ini topishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda New Phytologist nashri xabar berdi. Ushbu topilma Uinfild slanes tosh qatlamlarida aniqlangan bo‘lib, u zamburug‘lar va o‘simliklar o‘rtasidagi ilk biologik hamkorlik — mikoriza mavjudligini tasdiqladi.
Mikoriza tizimida zamburug‘lar o‘simliklarga suv va mineral moddalarni o‘zlashtirishda yordam beradi, o‘simliklar esa zamburug‘larga shakar moddalarini yetkazib beradi. Ushbu biologik hamkorlik bugungi ekotizimlarning asosiy poydevorlaridan biri hisoblanadi.
Topilgan yangi turga Rugososporomyces lavoisierae deb nom berildi. Bu zamburug‘ qadimgi Aglaophyton o‘simligi bilan simbiotik aloqada bo‘lgan va ushbu o‘simlikka bog‘liq ikkinchi zamburug‘ turi sifatida qayd etilgan.
Olimlar qotib qolgan to‘qimalarni zamonaviy mikroskopiya usullari yordamida o‘rganib, zamburug‘ va o‘simlik hujayralarini aniq ajrata olishdi. DNK saqlanmagan bo‘lsa-da, optik izlar orqali zamburug‘ mavjudligi tasdiqlandi.
Tadqiqot rahbari doktor Kristin Strullu-Derriyenning ta’kidlashicha, zamburug‘ning tarmoqli tuzilishi uning parazit emas, balki o‘simlik bilan hamkorlikda yashaganini ko‘rsatadi. Unga ko‘ra, bu kashfiyot zamburug‘lar va o‘simliklarning birgalikda quruq muhitga moslashishi va ilk ekotizimlarni shakllantirish jarayonini tushunishda muhim ahamiyatga ega.

В Шотландии обнаружены останки гриба возрастом 407 миллионов лет
Учёные из лаборатории Сейнсбери Кембриджского университета обнаружили останки гриба, жившего в Шотландии 407 миллионов лет назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание New Phytologist. Эта находка была обнаружена в слоях сланцев Уинфилд и подтверждает существование первой биологической симбиотической связи между грибами и растениями — микоризы.
В системе микоризы грибы помогают растениям усваивать воду и минеральные вещества, а растения поставляют грибам сахара. Это биологическое сотрудничество является одним из основных оснований современных экосистем.
Новому виду было присвоено название Rugososporomyces lavoisierae. Этот гриб находился в симбиотической связи с древним растением Aglaophyton и был зарегистрирован как второй вид грибов, связанный с этим растением.
Учёные изучили окаменевшие ткани с помощью современных методов микроскопии и смогли чётко различить грибные и растительные клетки. Несмотря на отсутствие сохранённой ДНК, наличие гриба было подтверждено по оптическим признакам.
По словам руководителя исследования доктора Кристин Струллю-Дерриен, ветвистая структура гриба указывает на то, что он не был паразитом, а жил в сотрудничестве с растением. По её мнению, это открытие имеет важное значение для понимания процесса совместной адаптации грибов и растений к сухой среде и формирования первых экосистем.