Bu haqda Daily Mail xabar berdi. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, Gitlerda diqqat yetishmovchiligi va giperfaollik sindromi (DEHS), autizm, bipolyar buzilish hamda shizofreniya rivojlanish ehtimoli yuqori bo‘lgan.
Ushbu kasalliklarning irsiy yo‘l bilan o‘tishi ehtimoli ham borligi ta’kidlangan. Olimlar tahlil uchun 1945 yilda Gitler o‘z joniga qasd qilganidan so‘ng amerikalik ofitser Rosvell Rozengren tomonidan uning bunkeridagi divandan olingan qon izlaridan foydalangan.
Ushbu namunalar genom darajasida o‘rganilib, taxminan uch milliard genetik yo‘riqni (instruksiyani) o‘z ichiga olgan ma’lumotlar asosida tahlil qilingan. Mutaxassislar Gitlerning diqqat yetishmovchiligi va giperfaollik sindromiga moyil bo‘lganini, shuningdek, autizm va shizofreniya xavfi yuqori bo‘lgan aholining 1 foiz qatlamiga mansub bo‘lganini aniqlashdi.
Irlandiyadagi Triniti kolleji professori Maykl Fitsdjeraldning fikriga ko‘ra, bunday xususiyatlar kombinatsiyasi juda noyob hisoblanadi. U Gitlerni “jinoyatga moyil autistik psixopat” deb atash mumkinligini ta’kidlagan.
Shuningdek, olimlar Gitlerning qarindoshi Veyt Aloiziyning Venadagi ruhiy shifoxonada bir necha yil davolanganini ham qayd etishgan. U gallyutsinatsiyalar va g‘ayrioddiy xatti-harakatlar sababli ko‘p marotaba to‘shakka bog‘lab qo‘yilgan.
Ushbu holatlar Gitlerdagi ruhiy buzilishlarda irsiy omillar katta rol o‘ynaganini ko‘rsatadi, degan xulosaga kelishgan.

Ген Гитлера: выявлена склонность к психическим заболеваниям
Ученые Орхусского университета в Дании, изучив ДНК Адольфа Гитлера, обнаружили в нем генетическую предрасположенность к психическим заболеваниям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Daily Mail. Согласно результатам исследования, у Гитлера была высокая вероятность развития синдрома дефицита внимания и гиперактивности (СДВГ), аутизма, биполярного расстройства и шизофрении.
Также отмечается возможность наследственной передачи этих заболеваний. Ученые для анализа использовали следы крови, взятые американским офицером Розвеллом Розенгреном с дивана в бункере Гитлера после его самоубийства в 1945 году.
Образцы были изучены на уровне генома и проанализированы на основе данных, содержащих около трех миллиардов генетических инструкций. Специалисты установили, что Гитлер был склонен к синдрому дефицита внимания и гиперактивности, а также принадлежал к 1% населения с высоким риском аутизма и шизофрении.
По мнению профессора Майкла Фицджеральда из Тринити-колледжа в Ирландии, такая комбинация характеристик считается очень редкой. Он отметил, что Гитлера можно назвать «автистическим психопатом с склонностью к преступлениям».
Кроме того, ученые отметили, что родственник Гитлера Вейт Алоизий несколько лет лечился в психиатрической больнице в Вене. Его несколько раз привязывали к постели из-за галлюцинаций и необычного поведения.
Эти случаи свидетельствуют о том, что наследственные факторы сыграли значительную роль в психических расстройствах Гитлера, заключили исследователи.