Janubiy Koreya haqoratli blogerlarga qarshi choralar ko‘radi
Janubiy Koreya hukumati mamlakat haqidagi noto‘g‘ri yoki haqoratli ma’lumotlarni tarqatayotgan chet ellik blogerlarga nisbatan cheklovlar joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “The Korea Times” nashri xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, Vazirlar Mahkamasi yig‘ilishida Adliya vaziri Chun Son Xo bu masalani ko‘targan va bunday blogerlarning mamlakatga kirishini taqiqlashni taklif qilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu chora Koreyaning xalqaro obro‘sini himoya qilishga qaratilgan. Vazirning ta’kidlashicha, Janubiy Koreyaga nisbatan nafrat yoki haqorat targ‘ib qilayotgan chet elliklarning kirishini cheklash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Avvalroq bunday videolar “klikbeyt” sifatida qabul qilinardi, biroq yangi qoidalar kuchga kirgan taqdirda, ular jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Bunday blogerlar nafaqat mamlakatga kirish huquqidan mahrum etilishi, balki tergovga ham tortilishi ehtimol qilinmoqda.
Mazkur tashabbus bir necha mojarolar ortidan ilgari surilgan. Masalan, amerikalik strimer Jonni Somali jamoat tartibini buzgan videosi tufayli tergovga chaqirilgan bo‘lsa, yaponiyalik bloger Debo-chan soxta ma’lumot tarqatgani uchun tanqidga uchragan edi.
Mutasaddilar fikricha, yangi tizim Koreya madaniyati va jamiyatini asossiz ravishda tahqirlovchi kontentga qarshi samarali chora bo‘ladi. Bu orqali mamlakatning xalqaro imiji mustahkamlanishi kutilmoqda.

Южная Корея принимает меры против оскорбительных блогеров
Правительство Южной Кореи планирует ввести ограничения в отношении иностранных блогеров, распространяющих ложную или оскорбительную информацию о стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание «The Korea Times». Известно, что на заседании Кабинета Министров министр юстиции Чон Сон Хо поднял этот вопрос и предложил запретить таким блогерам въезд в страну.
По его словам, эта мера направлена на защиту международного имиджа Кореи. Министр подчеркнул, что ведется работа по ограничению въезда иностранцев, пропагандирующих ненависть или оскорбления в отношении Южной Кореи.
Ранее такие видео воспринимались как «кликбейт», однако в случае вступления в силу новых правил они могут привести к серьезным последствиям. Такие блогеры могут не только лишиться права въезда в страну, но и быть привлечены к расследованию.
Эта инициатива была выдвинута после нескольких инцидентов. Например, американский стример Джонни был вызван на допрос из-за видео с нарушением общественного порядка, а японский блогер Дебо-тян подвергся критике за распространение ложной информации.
По мнению ответственных лиц, новая система станет эффективной мерой против контента, необоснованно оскорбляющего корейскую культуру и общество. Ожидается, что это укрепит международный имидж страны.