Tailandda rossiyalik kiberjinoyatchi qo‘lga olindi
Ushbu voqea xalqaro muhokamalar markaziga aylandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 35 yoshli rossiyalik AQSH va Yevropa davlatlarining muhim tizimlariga kiberhujumlar uyushtirganlikda gumon qilinmoqda.
Tailand hukumati uni AQSHga ekstraditsiya qilish jarayonini boshlagan. Pxuketdagi Rossiya bosh konsulxonasi vakili Yegor Ivanovning ma’lum qilishicha, Moskva ushlangan fuqaroga konsullik yordamini taqdim etish uchun ruxsat olishga harakat qilmoqda.
Hozircha gumonlanuvchining shaxsi oshkor etilmagan bo‘lsa-da, mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari bu borada turli taxminlar bildirmoqda. Tailand kiberpolitsiyasi vakillarining ma’lum qilishicha, rossiyalik shaxs 6-noyabr kuni FTB agentlari bilan hamkorlikda Pxuket orolida o‘tkazilgan maxsus operatsiya davomida qo‘lga olingan.
U mamlakatga 30-oktyabr kuni kirib kelgan va mehmonxonada yashab turgan. Tergov chog‘ida uning yonidan bir nechta noutbuk, smartfon va kriptovalyuta saqlangan hamyonlar musodara qilingan.
Tergov materiallariga ko‘ra, gumonlanuvchiga tegishli kriptovalyuta hisoblarida 14 million batdan ortiq mablag‘ (taxminan 432 ming AQSH dollari) muzlatilgan. Bu mablag‘lar noqonuniy kiberjinoyat faoliyatidan kelib chiqqan daromad bo‘lishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
OAV xabarlariga ko‘ra, mazkur shaxs FTB qidiruvida bo‘lgan rossiyaliklardan biri bo‘lishi mumkin. U Murmansk viloyatida tug‘ilgan va Rossiya razvedka xizmatining 26165-harbiy qismi bilan bog‘liq bo‘lgan, katta leytenant Aleksey Lukashev sifatida tilga olinmoqda.
Shu harbiy qism bilan bog‘liq «Fancy Bear» yoki «APT28» deb nomlangan hakerlik guruhi xalqaro kiberjinoyatlarda ko‘p marta eslatilgan. Ushbu guruh AQSHdagi 2016 yilgi prezidentlik sayloviga aralashuv, Demokratik partiya serverlariga kiberhujum va boshqa yirik jinoyatlarda gumon qilingan.
Tailanddagi ushbu voqea xalqaro kiberxavfsizlik masalalarida yangi bosqichni boshlab berdi. Hozirda tergov davom etmoqda va AQSH, Tailand hamda Rossiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar qanday rivojlanishi ko‘pchilikning diqqat markazida.

В Таиланде задержан российский киберпреступник
Правоохранительные органы Таиланда по требованию США задержали гражданина России, подозреваемого в крупных киберпреступлениях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие стало предметом международных обсуждений. Согласно официальным данным, 35-летний россиянин подозревается в организации кибератак на важные системы США и европейских стран.
Правительство Таиланда начало процесс экстрадиции его в США. Представитель генерального консульства России в Пхукете Егор Иванов сообщил, что Москва пытается получить разрешение на оказание консульской помощи задержанному гражданину.
Хотя личность подозреваемого пока не раскрывается, местные и международные СМИ высказывают различные предположения по этому поводу. По информации представителей тайской киберполиции, россиянин был задержан 6 ноября в ходе специальной операции, проведённой совместно с агентами ФБР на острове Пхукет.
Он въехал в страну 30 октября и проживал в гостинице. Во время расследования были изъяты несколько ноутбуков, смартфонов и криптовалютных кошельков, найденных при нём.
Согласно материалам следствия, на криптовалютных счетах, принадлежащих подозреваемому, заморожено более 14 миллионов бат (примерно 432 тысячи долларов США). Предполагается, что эти средства могут быть доходами от незаконной киберпреступной деятельности.
По сообщениям СМИ, данный человек может быть одним из россиян, разыскиваемых ФБР. Его называют Алексеем Лукашевым, старшим лейтенантом, родившимся в Мурманской области и связанным с 26165-м военным подразделением российской разведки.
Хакерская группа, связанная с этим военным подразделением и известная под названиями «Fancy Bear» или «APT28», неоднократно упоминалась в международных киберпреступлениях. Эта группа подозревается во вмешательстве в президентские выборы в США 2016 года, кибератаках на серверы Демократической партии и других крупных преступлениях.
Данное событие в Таиланде ознаменовало новый этап в вопросах международной кибербезопасности. В настоящее время расследование продолжается, и многие следят за развитием дипломатических отношений между США, Таиландом и Россией.