Germaniya Ukrainaliklar Uchun Yangi To‘lov Tartibini Joriy Qiladi
Mamlakat kansleri Fridrix Mersning so‘zlariga ko‘ra, Ukrainadagi harbiy vaziyatni inobatga olgan holda, yosh erkaklarning xorijga chiqishi to‘g‘ri emas. Ularning vatanida qolib xizmat qilishlari lozim.
Bu haqda Mers Berlinda o‘tgan Savdo kongressida ma’lum qildi. U, shuningdek, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan bu masalada muloqot bo‘lib o‘tganini ta’kidladi.
Mersning qayd etishicha, Ukrainadan kelayotgan qochqinlar uchun Germaniyada ijtimoiy to‘lovlar tizimiga o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Endilikda ukrainaliklar Germaniyaning fuqarolik nafaqasi («byurgergeld») olish huquqidan mahrum bo‘ladi.
Buning o‘rniga ular boshpana izlovchilar uchun mo‘ljallangan maxsus to‘lovlarni olishadi. Ushbu o‘zgarishlar 2025-yil 1-apreldan kuchga kirishi rejalashtirilgan.
Avval tayinlangan to‘lovlar esa belgilangan muddat tugaguniga qadar saqlanib qoladi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu qaror mehnat va ichki ishlar vazirliklari tomonidan ishlab chiqilgan qonun loyihasiga muvofiq qabul qilingan.
Bild gazetasi xabariga ko‘ra, yangi tartib bir necha o‘n ming ukrainalikni «byurgergeld»dan mahrum qiladi. Shu bilan birga, 2026-yilda federal byudjetga 730 million yevro tejamkorlik olib kelishi mumkinligi aytilmoqda.
Biroq boshpana izlovchilar uchun xarajatlarning oshishi sababli bu o‘zgarishlar Germaniya uchun aniq moliyaviy foyda keltirmasligi mumkin. Shuningdek, federal yerlar va mahalliy hokimiyatlar ham qo‘shimcha xarajatlarga duch keladi.
2026-yilda bu xarajatlar 862 million yevro, 2027-yilda esa 394 million yevro atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Ushbu mablag‘larni qoplash uchun federal hukumatdan yordam ajratilishi zarur bo‘ladi.
Germaniya hukumati tomonidan qabul qilinayotgan bunday choralar mamlakatda migratsiya siyosatining yanada qattiqlashayotganidan dalolat beradi. Bu masala Yevropa darajasida ham dolzarb muhokamalardan biri bo‘lib qolmoqda.

Германия вводит новый порядок выплат для украинцев
Правительство Германии приняло важное решение по вопросу молодых людей, прибывающих из Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам канцлера страны Фридриха Мерса, учитывая военную ситуацию в Украине, выезд молодых мужчин за границу является неправильным. Они должны оставаться на родине и служить там.
Об этом Мерс сообщил на Торговом конгрессе в Берлине. Он также подчеркнул, что в этом вопросе состоялся диалог с президентом Украины Владимиром Зеленским.
По словам Мерса, для беженцев из Украины в Германии вносятся изменения в систему социальных выплат. Теперь украинцы лишаются права на получение гражданского пособия («byurgergeld») в Германии.
Вместо этого они будут получать специальные выплаты, предназначенные для ищущих убежища. Эти изменения планируется ввести в действие с 1 апреля 2025 года.
Ранее назначенные выплаты сохранятся до окончания установленного срока. Согласно официальным данным, это решение принято в соответствии с законопроектом, разработанным министерствами труда и внутренних дел.
По информации газеты Bild, новый порядок лишит «byurgergeld» несколько десятков тысяч украинцев. При этом ожидается, что в 2026 году это позволит сэкономить федеральному бюджету 730 миллионов евро.
Однако из-за увеличения расходов на ищущих убежища эти изменения могут не принести Германии явной финансовой выгоды. Кроме того, федеральные земли и местные власти также столкнутся с дополнительными расходами.
В 2026 году эти расходы ожидаются на уровне 862 миллионов евро, а в 2027 году — около 394 миллионов евро. Для покрытия этих средств потребуется помощь федерального правительства.
Такие меры, принимаемые правительством Германии, свидетельствуют об ужесточении миграционной политики в стране. Этот вопрос остается актуальным и на уровне Европы.