AQSh vizasi: Semizlik rad javobiga sabab bo‘lishi mumkin
Semizlik va boshqa surunkali kasalliklar AQSh vizasini olishda rad javobi berilishiga sabab bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *The Washington Post* nashri AQSh Davlat departamenti rahbari Marko Rubioning telegrammasiga asoslanib xabar berdi. Yangi qoidalar qimmat davolanish xarajatlari tufayli ijtimoiy yuk bo‘lish xavfi bor shaxslarni saralashga qaratilgan.
Endilikda vizaga mas’ul tashkilotlar murojaat qiluvchilarning tibbiy xarajatlarni mustaqil qoplash imkoniyatiga ega yoki emasligini tekshiradi. "Prezident Tramp ma’muriyati ushbu siyosatni amalga oshirish orqali amerikaliklarning manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘ymoqda", — deyiladi Oq uy bayonotida.
Ushbu tartib vaqtinchalik va doimiy vizalar uchun qo‘llaniladi. Biroq, tanqidchilar ushbu qoidalar xodimlarga subyektiv qarorlar qabul qilish uchun haddan tashqari keng vakolatlar berishi mumkinligidan xavotir bildirishmoqda.

Виза США: Ожирение может стать причиной отказа
Ожирение и другие хронические заболевания могут стать причиной отказа в получении визы США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом издание *The Washington Post* сообщило, ссылаясь на телеграмму главы Государственного департамента США Марко Рубио. Новые правила направлены на отбор лиц, которые могут представлять социальную нагрузку из-за высоких затрат на лечение.
Теперь организации, ответственные за выдачу виз, проверяют, способны ли заявители самостоятельно покрывать медицинские расходы. «Администрация президента Трампа, внедряя эту политику, ставит интересы американцев на первое место», — говорится в заявлении Белого дома.
Данное правило применяется как к временным, так и к постоянным визам. Однако критики выражают опасения, что эти правила могут предоставить сотрудникам чрезмерно широкие полномочия для принятия субъективных решений.