BBC Trampdan uzr so‘radi, lekin tovon to‘lamaydi
Britaniyaning yirik ommaviy axborot vositasi BBC AQSH sobiq prezidenti Donald Trampdan rasman uzr so‘radi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu uzr "Panorama" dasturida Trampning nutqi tahrirlangan holda namoyish etilganidan keyin kelib chiqqan mojaro asosida berildi. Biroq BBC Tramp talab qilgan miqdordagi tovon pulini to‘lashni rad etdi.
13-noyabr kuni e’lon qilingan bayonotda korporatsiya videomaterial qanday tahrir qilingani uchun afsus bildirdi, lekin bu holat tuhmat sifatida baholanishi uchun yetarli asos yo‘qligini ta’kidladi. BBC Kengashi raisi Samir Shax Oq uyga yo‘llagan maxsus maktubida mazkur xatoni tan oldi va uzr so‘radi.
Shu bilan birga, mojaro sabab bo‘lgan dastur endilikda efirga uzatilmasligi va BBC platformalarida joylashtirilmasligi ma’lum qilindi. Mojaroga "Tramp: Ikkinchi shans?" hujjatli filmi sabab bo‘ldi.
Ushbu filmda 2021-yil 6-yanvar kuni Trampning nutqidan ayrim qismlar montaj qilinib, yagona fragment sifatida namoyish etilgan. Bu esa tomoshabinlarda Tramp Kapitoliyga qilingan hujum paytida zo‘ravonlikka da’vat etgan degan taassurot uyg‘otgan.
Oq uy mazkur montajni keskin tanqid qilib, BBCni feyk yangiliklar tarqatishda aybladi. Trampning advokatlari korporatsiyadan uzr so‘rash, raddiya berish va moliyaviy kompensatsiya talab qildi.
Agar bu talablar bajarilmasa, 1 milliard dollarlik da’vo arizasi bilan tahdid qilindi. Mojaro ortidan BBC bosh direktori Tim Deyvi va BBC News bo‘limi rahbari Debora Terness iste’foga chiqishini e’lon qildi.
Tim Deyvi xodimlar tomonidan yo‘l qo‘yilgan xatolarni tan olib, umumiy mas’uliyatni zimmasiga olishini bildirdi. Debora Terness esa sodir bo‘lgan voqealar uchun mas’uliyatni qabul qilar ekan, jurnalistik tamoyillarga amal qilinganini ta’kidladi.
BBC ushbu holatda xatoga yo‘l qo‘yilganini tan oldi, lekin Tramp tomoni talab qilayotgan tovonni to‘lash uchun huquqiy asos yetarli emasligini qayd etdi. Mojaro xalqaro miqyosda katta muhokamaga sabab bo‘ldi.
Tramp tarafdorlari BBCni keskin tanqid qilgan bo‘lsa, ko‘plab jurnalistlar korporatsiyaning xatosini tan olib, javobgarlikni zimmasiga olishini ijobiy baholadi. Shunday bo‘lsa-da, BBC Trampga tovon to‘lash masalasida qat’iy pozitsiyada turibdi.

BBC извинилась перед Трампом, но не выплатит компенсацию
Крупнейшее британское СМИ BBC официально извинилось перед бывшим президентом США Дональдом Трампом. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это извинение было сделано после конфликта, возникшего из-за того, что в программе "Panorama" была показана отредактированная речь Трампа. Однако BBC отказалась выплачивать компенсацию в размере, который требовал Трамп.
В заявлении, опубликованном 13 ноября, корпорация выразила сожаление по поводу того, как был отредактирован видеоматериал, но подчеркнула, что нет достаточных оснований считать это клеветой. Председатель совета BBC Самир Шах в специальном письме, направленном в Белый дом, признал ошибку и принес извинения.
Вместе с тем было объявлено, что программа, ставшая причиной конфликта, больше не будет транслироваться и размещаться на платформах BBC. Конфликт вызвал документальный фильм "Трамп: Второй шанс?".
В этом фильме были смонтированы отдельные фрагменты речи Трампа от 6 января 2021 года, показанные как единый фрагмент. Это создало у зрителей впечатление, что Трамп призывал к насилию во время штурма Капитолия.
Белый дом резко раскритиковал этот монтаж и обвинил BBC в распространении фейковых новостей. Адвокаты Трампа потребовали от корпорации извинений, опровержения и финансовой компенсации.
В случае невыполнения этих требований была угроза подать иск на сумму 1 миллиард долларов. После конфликта генеральный директор BBC Тим Дейви и руководитель отдела новостей BBC Дебора Тернесс объявили об уходе в отставку.
Тим Дейви признал ошибки, допущенные сотрудниками, и взял на себя общую ответственность. Дебора Тернесс, принимая ответственность за произошедшее, подчеркнула, что были соблюдены журналистские принципы.
BBC признала ошибку в данной ситуации, но отметила, что у нее нет достаточных юридических оснований для выплаты компенсации, которую требует сторона Трампа. Конфликт вызвал широкое международное обсуждение.
Сторонники Трампа резко критиковали BBC, тогда как многие журналисты положительно оценили признание корпорацией ошибки и принятие ответственности. Тем не менее, BBC занимает твердую позицию по вопросу выплаты компенсации Трампу.