Xitoy oltin zaxiralarini oshirib, narxni ko‘tarmoqda
Xitoy yashirin ravishda oltin zaxiralarini oshirmoqda va bu jarayon qimmatbaho metalning narxi oshishiga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times xabariga ko‘ra, Xitoyning oltin sotib olish hajmi rasmiy hisobotlarda ko‘rsatilganidan bir necha barobar ko‘p bo‘lishi mumkin. Ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoy Markaziy banki avgust oyida 1,9 tonna, iyulda 1,9 tonna, iyun oyida esa 2,2 tonna oltin xarid qilgan.
Biroq tahlilchilar bu raqamlar aniq emasligini, aslida sotib olish hajmi ancha yuqori ekanini ta’kidlashmoqda. Société Générale hisob-kitoblariga ko‘ra, Xitoyning 2023 yildagi umumiy oltin xaridi 250 tonnaga yetishi mumkin.
Bu ko‘rsatkich dunyo markaziy banklarining umumiy talabining uchdan bir qismiga tengdir. Financial Times ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoy ushbu harakatlar orqali o‘z zaxiralarini diversifikatsiya qilishni va AQSh dollariga qaramlikni kamaytirishni maqsad qilgan.

Китай увеличивает золотые резервы, поднимая цены
Китай тайно увеличивает золотые резервы, что приводит к росту цены на драгоценный металл. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Financial Times, объем закупок золота Китаем может быть в несколько раз больше, чем указано в официальных отчетах. Согласно информации, Центральный банк Китая в августе приобрел 1,9 тонны, в июле 1,9 тонны, а в июне 2,2 тонны золота.
Однако аналитики подчеркивают, что эти цифры не точны, и фактический объем закупок значительно выше. По расчетам Société Générale, общий объем закупок золота Китаем в 2023 году может достигнуть 250 тонн.
Этот показатель равен одной трети общего спроса центральных банков мира. По данным Financial Times, Китай с помощью этих действий стремится диверсифицировать свои резервы и снизить зависимость от доллара США.