AQShda migratsiya siyosati yanada qat'iylashishi mumkinligi haqida yangi ma'lumotlar tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
*The Washington Post* xabariga ko‘ra, Tramp ma'muriyati qandli diabet, saraton va semizlik kabi kasalliklarni viza berishni rad etish uchun asos sifatida ko‘rib chiqishni rejalashtirgan. Manbalarga ko‘ra, Davlat departamenti nafaqaxo‘rlar, keksaygan ota-onalar yoki nogiron qarindoshlarini boqayotgan shaxslar uchun ham vizalar berishni cheklash masalasini qo‘llab-quvvatlamoqda.
Rasmiylarning fikricha, bunday qaror ushbu toifadagi shaxslarning tibbiy xizmat va parvarish xarajatlari yuqori bo‘lgani sababli qabul qilinmoqda. Ular bunday migrantlar AQSh byudjetiga qo‘shimcha moliyaviy yuk bo‘lishini ta'kidlamoqda.
Shu bilan birga, jurnalistlar va tahlilchilar bu qarorni boshqa tomondan baholamoqda. Ularning fikricha, ushbu tashabbus migrantlarning kirishini yanada cheklashga qaratilgan navbatdagi qadam bo‘lib, Tramp ma'muriyatining umumiy migratsiya siyosatini kuchaytirishga intilayotganini ko‘rsatadi.
Hozircha mazkur qaror rasman kuchga kirmagan, ammo ekspertlar va kuzatuvchilar bu kabi muhokamalar AQShda migrantlar uchun yangi cheklovlar joriy etilishi ehtimolini oshirayotganini ta'kidlashmoqda.

В США миграционная политика может стать более жесткой
Появилась новая информация о том, что миграционная политика в США может стать более жёсткой. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным *The Washington Post*, администрация Трампа планирует рассматривать такие заболевания, как сахарный диабет, рак и ожирение, в качестве оснований для отказа в выдаче визы. По сведениям источников, Государственный департамент также поддерживает вопрос ограничения выдачи виз лицам, ухаживающим за пенсионерами, пожилыми родителями или инвалидами.
По мнению официальных лиц, такое решение принимается из-за высоких затрат на медицинское обслуживание и уход за лицами данной категории. Они подчёркивают, что такие мигранты создают дополнительную финансовую нагрузку на бюджет США.
В то же время журналисты и аналитики оценивают это решение с другой стороны. По их мнению, эта инициатива является очередным шагом по дальнейшему ограничению въезда мигрантов и свидетельствует о стремлении администрации Трампа усилить общую миграционную политику.
Пока данное решение официально не вступило в силу, однако эксперты и наблюдатели отмечают, что подобные обсуждения повышают вероятность введения новых ограничений для мигрантов в США.