Diabetga chalinganlar soni 828 millionga yetdi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST)ning yangi hisobotiga ko‘ra, so‘nggi 30 yilda dunyoda diabetga chalinganlar soni keskin oshib, 828 million kishiga yetgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘sish xavotirli holat sifatida baholanyapti. Ma’lumotlarga ko‘ra, 30 yoshdan oshgan kattalarning yarmidan ko‘pi zarur tibbiy yordamni ololmayapti.
Diabet eng ko‘p qayd etilgan davlatlar orasida Hindiston (212 million bemor), Xitoy (148 million), AQSH (42 million), Pokiston (36 million), Indoneziya (25 million) va Braziliya (22 million) yetakchilik qilmoqda. JSST Jahon diabet kunida "Hayot davomidagi diabet" mavzusini ilgari surib, kasallik bilan yashayotgan har bir inson to‘liq tibbiy yordam, qo‘llab-quvvatlovchi muhit va sog‘lom hayot tarzini rag‘batlantiruvchi siyosatlarga muhtoj ekanini ta’kidladi.
Tashkilotning fikricha, diabetning oldini olish va uni nazorat qilishda uzluksiz yondashuv zarur. 2022 yilda JSST a’zo davlatlar uchun 2030 yilgacha bajarilishi lozim bo‘lgan beshta asosiy maqsadni belgiladi.
Ular quyidagilardan iborat: 1. Diabetga chalinganlarning 80 foizini aniqlash.
2. Qon shakarini barqaror nazorat qilayotganlar sonini 80 foizga yetkazish.
3. Qon bosimini nazorat qilayotgan bemorlar ulushini 80 foizga ko‘tarish.
4. 40 yoshdan oshgan diabetga chalinganlarning kamida 60 foiziga statin dorilari tavsiya etilishi.
5. Birinchi tur diabetga chalinganlarning barchasiga arzon insulin va o‘z-o‘zini nazorat qilish vositalarini taqdim etish.
Mutaxassislar bu ko‘rsatkichlarni inson salomatligi uchun jiddiy ogohlantirish sifatida baholamoqda. Diabetning oldini olish va uni nazorat qilishda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish muhim ahamiyatga ega.

Число больных диабетом достигло 828 миллионов
Согласно новому отчету Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), за последние 30 лет количество больных диабетом в мире резко возросло и достигло 828 миллионов человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот рост оценивается как тревожная ситуация. По данным, более половины взрослых старше 30 лет не получают необходимую медицинскую помощь.
Среди стран с наибольшим числом зарегистрированных случаев диабета лидируют Индия (212 миллионов пациентов), Китай (148 миллионов), США (42 миллиона), Пакистан (36 миллионов), Индонезия (25 миллионов) и Бразилия (22 миллиона). ВОЗ в Международный день диабета продвигает тему «Диабет на протяжении всей жизни», подчеркивая, что каждый человек, живущий с этим заболеванием, нуждается в полном медицинском обслуживании, поддерживающей среде и политиках, способствующих здоровому образу жизни.
По мнению организации, для предотвращения диабета и его контроля необходим непрерывный подход. В 2022 году ВОЗ определила пять основных целей для стран-членов, которые должны быть достигнуты к 2030 году.
Они включают:
1. Выявить 80 процентов больных диабетом.
2. Достичь 80 процентов пациентов с устойчивым контролем уровня сахара в крови.
3. Увеличить долю пациентов с контролируемым артериальным давлением до 80 процентов.
4. Назначить статины не менее чем 60 процентам больных диабетом старше 40 лет.
5. Обеспечить всех больных диабетом первого типа доступным инсулином и средствами самоконтроля.
Специалисты оценивают эти показатели как серьезное предупреждение для здоровья населения. Продвижение здорового образа жизни имеет важное значение в профилактике и контроле диабета.