2032-yilda 2024 YR4 nomli asteroidning Oy bilan to‘qnashishi ehtimoli borligi haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
IFL Science ma’lumotlariga ko‘ra, bu kosmik jism ilk bor 2024-yil dekabr oyida Chilidagi ATLAS teleskopi yordamida aniqlangan. Dastlab asteroid Yer uchun xavf tug‘dirishi mumkinligi taxmin qilingan edi, biroq keyingi kuzatuvlar bu xavfni inkor etdi.
Endi olimlar asteroidning Oyga bo‘lgan ehtimolini o‘rganishmoqda. Tadqiqotlar asteroidning Oy bilan to‘qnashish ehtimoli 4,3 foizni tashkil etishini ko‘rsatmoqda.
Bu xulosaga G‘arbiy Ontario universiteti professori Pol Viyergt boshchiligidagi tadqiqotchilar guruhi kelgan. Agar to‘qnashuv ro‘y bersa, Oyda diametri bir kilometrga teng krater hosil bo‘lishi mumkin.
Jarayon natijasida chiqadigan energiya 6,5 megatonna trotil ekvivalentiga teng bo‘lishi kutilmoqda. Mutaxassislar bu hodisani so‘nggi besh ming yillikdagi eng katta Oy zarbasi deb baholashmoqda.
Mazkur kosmik hodisa faqatgina vizual tomosha bo‘lib qolmasligi mumkin. Zarbadan sochilgan Oy moddalari Yerdan ko‘rinadigan kuchli meteor yog‘dusi yuzaga kelishiga olib kelishi ehtimol qilinadi.
Shuningdek, ayrim sun’iy yo‘ldoshlarning orbital harakatiga zarar yetishi xavfi ham mavjud. Jon Xopkins universiteti astrofizigi Endryu Rivkinning fikricha, bu borada hali to‘liq xulosa qilishga erta.
Hodisaning ta’siri asteroidning qaysi nuqtaga tushishiga bog‘liq bo‘ladi. Shunga qaramay, NASA zarurat tug‘ilganda Oy va sun’iy yo‘ldoshlarni himoya qilish uchun asteroid yo‘nalishini yadroviy texnologiyalar yordamida o‘zgartirish ssenariylarini ko‘rib chiqmoqda.
Asteroidni yanada aniq kuzatish uchun 2026-yildan boshlab Jeyms Uebb teleskopidan foydalanish rejalashtirilgan. Bu kuzatuvlar asteroidning o‘lchamlari va harakat yo‘nalishini aniqroq baholashga imkon beradi.
Professor Viyergtning ta’kidlashicha, 2027-yil boshlaridagi kuzatuvlar hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ladi. Agar tahdid tasdiqlansa, ehtiyot choralarini ko‘rish uchun vaqt cheklangan bo‘lishi mumkin.

Вероятность столкновения астероида с Луной составляет 4,3 процента
В 2032 году существует вероятность столкновения астероида под названием 2024 YR4 с Луной. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным IFL Science, это космическое тело было впервые обнаружено в декабре 2024 года с помощью телескопа ATLAS в Чили. Изначально предполагалось, что астероид может представлять угрозу для Земли, однако последующие наблюдения опровергли эту опасность.
Сейчас ученые изучают вероятность столкновения астероида с Луной. Исследования показывают, что вероятность столкновения составляет 4,3 процента.
К такому выводу пришла группа исследователей под руководством профессора Пола Виергта из Университета Западного Онтарио. Если столкновение произойдет, на Луне может образоваться кратер диаметром в один километр.
Ожидается, что энергия, выделившаяся в результате, будет эквивалентна 6,5 мегатоннам тротила. Специалисты оценивают это событие как самый крупный удар по Луне за последние пять тысяч лет.
Это космическое событие может не ограничиться только визуальным наблюдением. Материалы, выброшенные с Луны в результате удара, могут вызвать мощный метеорный дождь, видимый с Земли.
Кроме того, существует риск повреждения орбитального движения некоторых искусственных спутников. По мнению астрофизика Эндрю Ривкина из Университета Джонса Хопкинса, пока рано делать окончательные выводы по этому поводу.
Влияние события будет зависеть от того, в какую точку упадет астероид. Тем не менее, NASA рассматривает сценарии изменения траектории астероида с помощью ядерных технологий для защиты Луны и искусственных спутников в случае необходимости.
Для более точного наблюдения астероида планируется использовать телескоп Джеймса Уэбба начиная с 2026 года. Эти наблюдения позволят точнее оценить размеры и направление движения астероида.
Профессор Виергт подчеркивает, что наблюдения в начале 2027 года будут иметь решающее значение. Если угроза подтвердится, времени на принятие мер предосторожности может быть ограничено.