AQSh Nevada poligonida yadroviy bomba sinovini o‘tkazdi
AQShning yoz faslida o‘tkazgan navbatdagi yadroviy sinovi haqida ma’lumot oshkor qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot AQSh Energetika vazirligi qoshidagi Sandia laboratoriyasi tomonidan e’lon qilingan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, F-35 turkumidagi zamonaviy qiruvchi samolyot Nevada shtatida joylashgan Tonopa poligonida jangovar zaryadga ega bo‘lmagan B61-12 turdagi yadroviy bombalarni sinovdan o‘tkazgan.
Ushbu mashqlar 2023-yil 19–21-avgust kunlari amalga oshirilgan. Sinovlarning asosiy maqsadi – AQSh yadroviy arsenalining ishonchliligini tekshirish va uchuvchilarning malakasini oshirish bo‘lgan.
B61-12 modelidagi bombalarning xizmat muddati 2024-yilda yana 20 yilga uzaytirilgan edi. Bu holat Vashingtonning yadroviy dasturni uzoq muddatli strategik yo‘nalish sifatida qo‘llab-quvvatlashini ko‘rsatmoqda.
Bu ma’lumot AQShning yadroviy imkoniyatlarini saqlab qolishga bo‘lgan intilishlarini yana bir bor tasdiqlaydi.

США провели испытание ядерной бомбы на полигоне в Неваде
Стала известна информация о последнем ядерном испытании США, проведённом летом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные были опубликованы лабораторией Sandia при Министерстве энергетики США. Согласно официальной информации, современные истребители серии F-35 на полигоне Tonopah в штате Невада провели испытания ядерных бомб типа B61-12 без боевого заряда.
Учения проходили с 19 по 21 августа 2023 года. Основной целью испытаний было проверка надёжности ядерного арсенала США и повышение квалификации пилотов.
Срок службы бомб модели B61-12 был продлён ещё на 20 лет в 2024 году. Это свидетельствует о том, что Вашингтон поддерживает ядерную программу как долгосрочное стратегическое направление.