O‘zbekiston-Qozog‘iston ta’lim hamkorligi yangi bosqichda
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ta’lim sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda ikki davlat o‘rtasida 280 dan ortiq hamkorlik shartnomalari va memorandumlari amalda bo‘lib, ularda Qozog‘istonning 60 dan ziyod oliy ta’lim muassasalari ishtirok etmoqda. O‘zbekistonda bir qator oliy o‘quv yurtlarida qozoq tili va adabiyoti bo‘yicha ta’lim yo‘nalishlari tashkil etilgan.
Jumladan, Toshkent davlat pedagogika universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Guliston davlat universiteti hamda Nukus, Jizzax va Navoiy pedagogika institutlarida qozoq tili va adabiyoti fakultetlari faoliyat yuritmoqda. Qozog‘istonda esa o‘zbek tiliga katta e’tibor qaratilib, 141 ta maktabda o‘zbek tili o‘qitilmoqda.
Ushbu maktablarda 5 814 ta sinfda jami 89 038 nafar o‘quvchi o‘zbek tilida ta’lim olmoqda. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu ko‘rsatkichlar nafaqat madaniy hamkorlikni mustahkamlaydi, balki kelgusida ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy, iqtisodiy va gumanitar aloqalarni rivojlantirish uchun ham keng imkoniyatlar yaratadi.
Ta’lim sohasidagi bunday hamkorlik yangi avlod mutaxassislarini tayyorlash, mintaqaviy integratsiyani kuchaytirish va ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Bu jarayon ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlaydi va mintaqa taraqqiyotiga ijobiy hissa qo‘shadi.

Сотрудничество Узбекистана и Казахстана в сфере образования на новом этапе
Сотрудничество в области образования между Узбекистаном и Казахстаном выходит на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время между двумя странами действует более 280 соглашений и меморандумов о сотрудничестве, в которых участвуют более 60 высших учебных заведений Казахстана. В Узбекистане в ряде вузов организованы направления обучения по казахскому языку и литературе.
В частности, факультеты казахского языка и литературы функционируют в Ташкентском государственном педагогическом университете, Каракалпакском государственном университете, Гулистанском государственном университете, а также в педагогических институтах в Нукусе, Джизаке и Навои. В Казахстане уделяется большое внимание узбекскому языку, который преподается в 141 школе.
В этих школах на узбекском языке обучаются 89 038 учеников в 5 814 классах. По словам специалистов, эти показатели не только укрепляют культурное сотрудничество, но и создают широкие возможности для развития научных, экономических и гуманитарных связей между двумя странами в будущем.
Такое сотрудничество в области образования способствует подготовке специалистов нового поколения, укреплению региональной интеграции и дальнейшему укреплению дружбы между народами. Этот процесс укрепляет стратегическое партнерство между двумя странами и вносит положительный вклад в развитие региона.