Trampning ta’kidlashicha, BBC uning nutqini tahrirlangan holda efirga uzatib, jamoatchilikni chalg‘itishga sabab bo‘lgan. U o‘z chiqishida: "BBC mening so‘zlarimni o‘zgartirganini o‘zlari tan olishdi.
Shu sababli, ularni sudga berishim kerak", — deb aytgan. Mazkur mojaro 2024-yil oktyabr oyida, AQSh prezidentlik saylovlariga atigi bir hafta qolganda yuzaga kelgan.
BBC’ning Panorama dasturida 2021-yil 6-yanvar kuni Kapitoliyga bostirib kirish voqeasiga bag‘ishlangan maxsus ko‘rsatuv efirga uzatilgan. Ushbu dasturda Trampning ikki xil chiqishidan parchalar birlashtirilgan bo‘lib, tomoshabinlarda go‘yo u tartibsizlik va zo‘ravonlikka chaqirgandek taassurot uyg‘otgan.
Ushbu tahrir sabab BBC rahbariyati tanqidga uchradi. Natijada kompaniya bosh direktori Tim Deyvi va yangiliklar bo‘limi rahbari Debora Terness iste’fo berdi.
BBC Trampning nutqini montaj qilgani uchun uzr so‘radi, ammo moliyaviy kompensatsiya to‘lashni rad etdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, u BBC’ni javobgarlikka tortish niyatidan voz kechmaydi va da’voni kelasi hafta sudga topshirishni rejalashtirmoqda.

Дональд Трамп требует у BBC 5 миллиардов долларов
Бывший президент США Дональд Трамп объявил о планах подать в суд на телерадиокомпанию BBC с требованием компенсации в размере пяти миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, BBC транслировала его выступление в отредактированном виде, что ввело общественность в заблуждение. В своем заявлении он сказал: "BBC признала, что изменила мои слова.
Поэтому я должен подать на них в суд", — отметил он. Этот конфликт возник в октябре 2024 года, всего за неделю до президентских выборов в США.
В программе Panorama BBC был показан специальный выпуск, посвященный событиям штурма Капитолия 6 января 2021 года. В этой программе были объединены фрагменты двух разных выступлений Трампа, что создало у зрителей впечатление, будто он призывал к беспорядкам и насилию.
Из-за этой редакторской правки руководство BBC подверглось критике. В результате генеральный директор компании Тим Дейви и глава новостного отдела Дебора Тернесс подали в отставку.
BBC извинилась за монтаж речи Трампа, однако отказалась выплачивать финансовую компенсацию. По словам Трампа, он не намерен отказываться от привлечения BBC к ответственности и планирует подать иск в суд на следующей неделе.