Shveytsariyalik g‘avvos muz ostida yangi rekord o‘rnatdi
Shveytsariyalik g‘avvos Valdemar Bruderer Ginnesning rekordlar kitobiga kirishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U muz ostida nafasni ushlab turish orqali eng chuqur sho‘ng‘ish bo‘yicha rekord o‘rnatdi. Bruderer 27-fevral kuni Shveysariyaning Graubyunden kantonida joylashgan Zils ko‘liga sho‘ng‘ib, 56 metr chuqurlikka yetdi.
Ushbu jarayon davomida u nafaqat qayiqsiz, balki gidrokostyumsiz ham harakat qildi. Qish faslida Zils ko‘lidagi suvning harorati odatda -11 darajadan +1 darajagacha bo‘ladi.
Bu sharoitda sho‘ng‘ish inson tanasi uchun katta chidamlilik va mahorat talab qiladi. Bruderer ushbu yutug‘ini nafaqat shaxsiy maqsad, balki tabiatni asrashga qaratilgan chaqiriq sifatida baholadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, rekord o‘rnatish orqali u iqlim o‘zgarishi va muzliklarning erishi kabi global muammolarga e’tibor qaratishni maqsad qilgan. "Shveysariyada yashab, iqlim o‘zgarishi natijasida muzliklarning qanday erib borayotganiga guvoh bo‘ldim.
Bu bizning tabiiy landshaftimizga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda," – dedi Bruderer. Shuningdek, u tabiat bilan uyg‘unlikda harakat qilish va uning go‘zalligini sof holda his qilish ilhomlantiruvchi omil ekanligini ta’kidladi.
Jihozlarni minimal darajada ishlatish orqali u o‘zini tabiat kuchlariga yanada yaqinroq his etganini va suv osti dunyosining ulug‘vorligini chinakamiga qadrlaganini aytib o‘tdi.

Швейцарский дайвер установил новый рекорд подо льдом
Швейцарский ныряльщик Вальдемар Брудерер сумел войти в Книгу рекордов Гиннесса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он установил рекорд по самому глубокому погружению, задерживая дыхание подо льдом. 27 февраля Брудерер нырнул в озеро Цильс, расположенное в кантоне Граубюнден в Швейцарии, и достиг глубины 56 метров.
В ходе этого процесса он двигался не только без лодки, но и без гидрокостюма. В зимний период температура воды в озере Цильс обычно колеблется от -11 до +1 градуса.
В таких условиях погружение требует большой выносливости и мастерства от человеческого тела. Брудерер оценил это достижение не только как личную цель, но и как призыв к защите природы.
По его словам, установив рекорд, он стремился привлечь внимание к глобальным проблемам, таким как изменение климата и таяние ледников. "Живя в Швейцарии, я стал свидетелем того, как ледники тают из-за изменения климата.
Это серьезно влияет на наш природный ландшафт", – сказал Брудерер. Он также подчеркнул, что движение в гармонии с природой и чистое ощущение её красоты являются вдохновляющими факторами.
Минимально используя оборудование, он отметил, что почувствовал себя ближе к силам природы и по-настоящему оценил величие подводного мира.