Yuriy Dud bir yil-u o‘n oyga hukm qilindi
Yuriy Dud sirtdan bir yil va o‘n oy muddatga umumiy tartibli koloniyaga hukm qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud uning xorijiy agent sifatidagi faoliyatini belgilangan tartibda bajarishdan bo‘yin tovlaganligini aniqladi. Bu haqda "TASS" axborot agentligi xabar berdi.
Jurnalistga nisbatan Moskva prokuraturasi tashabbusi bilan Rossiya Jinoyat kodeksining 330.1-moddasi bo‘yicha jinoiy ish ochilgan edi. Ma’lum qilinishicha, Yuriy Dud bir yil davomida ikki marta xorijiy agent belgisi qo‘yilmagan materiallarni tarqatgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortilgan.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya Adliya vazirligi Yuriy Dudni 2022 yil iyul oyida xorijiy agent maqomiga ega shaxs sifatida ro‘yxatga olgan edi. Ushbu qarorga jurnalistning YouTube platformasida monetizatsiya orqali daromad olgani va xorijiy agentlardan iqtibos keltirganida belgilangan tartibga rioya qilmagani sabab bo‘lgan.

Юрий Дудь приговорён к одному году и десяти месяцам
Юрий Дуд приговорён к одному году и десяти месяцам лишения свободы в колонии общего режима условно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суд установил, что он уклонился от выполнения обязанностей иностранного агента в установленном порядке. Об этом сообщает информационное агентство "ТАСС".
В отношении журналиста по инициативе московской прокуратуры было возбуждено уголовное дело по статье 330.1 Уголовного кодекса Российской Федерации. Известно, что Юрий Дуд в течение года дважды привлекался к административной ответственности за распространение материалов без маркировки иностранного агента.
Напомним, что Министерство юстиции России зарегистрировало Юрия Дуда в июле 2022 года в качестве лица, выполняющего функции иностранного агента. Это решение было принято из-за того, что журналист получал доход от монетизации на платформе YouTube и не соблюдал установленный порядок при цитировании иностранных агентов.