Isroil G‘azoda harbiy nazoratni kuchaytirishni rejalashtirmoqda
Falastin-Isroil mojarosi ko‘p yillardan buyon xalqaro siyosatda eng keskin masalalardan biri bo‘lib qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, G‘azo sektoridagi vaziyat har bir yangi bayonotdan so‘ng yanada murakkablashmoqda. Yaqinda Isroil mudofaa vaziri Israel Kats tomonidan bildirilgan fikrlar yana xalqaro hamjamiyat e’tiborini ushbu hududga qaratdi.
Isroil hukumati G‘azo sektoridagi ayrim hududlarda mustaqil harakat qilishni rejalashtirmoqda. Israel Katsning ta’kidlashicha, HAMAS jangarilarini quroldan xoli qilish Isroilning asosiy maqsadlaridan biri.
Unga ko‘ra, nazorat qilinmayotgan hududlarda bu vazifani xalqaro kuchlar yoki Isroil armiyasi bajarishi mumkin. Siyosatchining mazkur bayonotlari mamlakat strategiyasida muhim o‘zgarishlar yuz berayotganini ko‘rsatadi.
Shuningdek, Israel Kats Falastin davlatining tashkil etilishiga qarshi ekanini yana bir bor ta’kidladi. Uning fikricha, Isroil bu masalada o‘z pozitsiyasini o‘zgartirmaydi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, asosiy maqsad G‘azoning to‘liq demilitarizatsiya qilinishidir. Bu, hududdagi qurol-yarog‘ zaxiralarini tugatish va HAMAS harakatini qurolsizlantirishni o‘z ichiga oladi.
Ma’lumki, 10-oktyabrdan beri G‘azo hududida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv amal qilmoqda. HAMAS va Isroil o‘rtasida garovdagi shaxslar jasadlarini almashish davom etayotgan bo‘lsa-da, mintaqadagi siyosiy va gumanitar vaziyat hanuz noaniq va xavotirli.
Bugungi kunda dunyoning 150 dan ortiq davlati Falastin mustaqilligini tan olgan. Yaqinda Fransiya, Buyuk Britaniya, Kanada, Portugaliya va Avstraliya ham Falastinni rasman e’tirof etganini ma’lum qildi.
Bu jarayon xalqaro siyosatda Falastinning mavqeini yanada mustahkamlayotgan bo‘lsa-da, Isroilning qat’iy pozitsiyasi kelajakdagi muzokaralarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Израиль планирует усилить военный контроль в Газе
Палестино-израильский конфликт остается одной из самых острых проблем в международной политике на протяжении многих лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно ситуация в секторе Газа усложняется после каждого нового заявления. Недавно высказанные мнения министра обороны Израиля Израэля Каца вновь привлекли внимание международного сообщества к этому региону.
Правительство Израиля планирует действовать самостоятельно в некоторых районах сектора Газа. По словам Израэля Каца, одной из основных целей Израиля является разоружение боевиков ХАМАС.
По его мнению, в неконтролируемых районах эту задачу могут выполнить международные силы или израильская армия. Заявления политика свидетельствуют о значительных изменениях в стратегии страны.
Кроме того, Израэль Кац вновь подчеркнул, что он против создания палестинского государства. По его мнению, Израиль не изменит свою позицию по этому вопросу.
По словам министра, главная цель — полная демилитаризация Газы. Это включает ликвидацию запасов оружия в регионе и обезоруживание движения ХАМАС.
Известно, что с 10 октября действует соглашение о прекращении огня в Газе. Несмотря на продолжающийся обмен телами заложников между ХАМАС и Израилем, политическая и гуманитарная ситуация в регионе остается неопределенной и тревожной.
На сегодняшний день более 150 стран мира признали независимость Палестины. Недавно Франция, Великобритания, Канада, Португалия и Австралия также официально признали Палестину.
Хотя этот процесс укрепляет позиции Палестины в международной политике, жесткая позиция Израиля может негативно повлиять на будущие переговоры.