Stubb: Rossiya sammitdagi harakati strategik xato bo‘ldi
Finlyandiya prezidenti Aleksandr Stubb Rossiyaning Vengriyada AQSH bilan rejalashtirilgan sammitga doir harakatlarini "katta strategik xato" deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Associated Press agentligiga bergan intervyusida u mazkur voqea ortidagi siyosiy vaziyat va diplomatik muammolar haqida batafsil to‘xtaldi. Prezident Stubbning aytishicha, vaziyatda keskin burilish yasagan asosiy sabab AQSH davlat kotibi Marko Rubio va Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov o‘rtasidagi telefon orqali bo‘lib o‘tgan muloqot bo‘lgan.
Ushbu suhbatdan so‘ng, Vashington rasmiylari Rossiyaning yon berish niyati yo‘qligini tushungan va shunday sharoitda AQSH prezidenti Donald Trampning kelishuvga erishishi mumkin emasligini anglagan. Finlyandiya rahbari bu holatni Rossiya uchun boy berilgan muhim imkoniyat sifatida baholadi.
U shunday dedi: "Rossiya vaziyatni yumshatish imkoniyatiga ega edi, ammo ular bundan foydalana olmadilar. Bu yana bir strategik xato bo‘ldi".
Bu orada Kreml ushbu masala yuzasidan o‘z munosabatini bildirdi. Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov tarqalgan xabarlarga izoh berib, Lavrovning "yo‘qolgani" yoki sammit atrofidagi mish-mishlarni rad etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva va Vashington avvalroq Ankorijda o‘tgan uchrashuvda kelishilgan pozitsiyalariga sodiq qolmoqda. Shu bilan birga, yangi muzokaralar jarayoni hozircha noma’lum muddatga qoldirilgan.
Siyosiy kuzatuvchilar fikriga ko‘ra, bu ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar yaqin haftalar yoki oylar davomida murakkabligicha qolishi mumkinligini anglatadi. Hozircha jarayonlar qanday rivojlanishi aniq emas, ammo Finlyandiya rahbarining bayonotlari xalqaro diplomatik maydonda yangi bahs-munozaralarga sabab bo‘lishi ehtimoldan xoli emas.

Stubb: Действия России на саммите были стратегической ошибкой
Президент Финляндии Александр Стубб назвал действия России в связи с запланированным саммитом с США в Венгрии «большой стратегической ошибкой». Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью агентству Associated Press он подробно остановился на политической ситуации и дипломатических проблемах, стоящих за этим событием. По словам президента Стубба, ключевой причиной резкого поворота ситуации стал телефонный разговор между государственным секретарём США Марко Рубио и министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
После этого разговора официальные лица Вашингтона поняли, что Россия не намерена идти на уступки, и при таких условиях президент США Дональд Трамп не сможет достичь соглашения. Глава Финляндии оценил эту ситуацию как упущенную важную возможность для России.
Он сказал: «Россия имела возможность смягчить ситуацию, но не воспользовалась ею. Это была ещё одна стратегическая ошибка».
Тем временем Кремль выразил свою позицию по этому вопросу. Помощник президента России Юрий Ушаков прокомментировал распространившиеся сообщения, опровергнув слухи о «исчезновении» Лаврова или о саммите.
По его словам, Москва и Вашингтон по-прежнему придерживаются позиций, согласованных ранее на встрече в Анкоридже. Вместе с тем процесс новых переговоров пока отложен на неопределённый срок.
По мнению политических наблюдателей, это означает, что отношения между двумя странами могут оставаться сложными в ближайшие недели или месяцы. Пока неясно, как будут развиваться события, однако заявления финского лидера могут стать поводом для новых дискуссий на международной дипломатической арене.